ihaha
konvalinka vonná - foto: Dana Michalcová - botanickafotogalerie.cz

Toxické látky

Toxické látky mají různé biologické účinky na živé organismy. Vyskytují se i jako součást potravin či krmiv. Zde se vyskytují proto, že některé organismy nejsou schopny tyto látky syntetizovat. V závislosti na množství mohou toxické látky způsobit onemocnění nebo poškození organismu.

kůň - foto Zuzana Landnerová - FotoZuZa

odlišení jednotlivých plemen koní

Na celém světě je podle odhadů více jak 400 plemen koní, která podle různých kritérií můžeme třídit do skupin. Vzájemné odlišení jednotlivých plemen může být vzhledem k vysokému stupni prokřížení obtížné. Jsou různé způsoby rozdělení plemen koní.

Nejstarší způsob rozděluje koně podle původu

koně - foto: Aneta Jungerová

Domestikace koně

Koně, Equus jako živočišný druh řadíme do řádu lichokopytníci, Perissodactyla, čeledi koňovití, Equidae, jeho níže vývojově příbuznými jsou zebry, osli a poloosli.

Vývoj koní lze sledovat až do třetihor, kde začíná formou Eohippus.

smysly koní

Koně jako lidé mají pět hlavních smyslů, jsou dokonalejší. Zrak a sluch mu pomáhají rozlišit blížící se nebezpečí, chuť a čich mu pomáhají rozlišovat vhodnou a nevhodnou potravu, posledním smyslem je hmat. Koně jsou velice citliví a reagují na podněty, které člověk nevnímá, jedná se o dokonalou souhru všech smyslů dohromady.

Koňské oko je oproti očím ostatních zvířat velké, zaostřuje zvedáním a skláněním hlavy, než změnou tvaru čočky, akomodací.

Fyziologické parametry koně

Fyziologické parametry koně, teplota, počet tepů a počet dechů za minutu jsou důležitými ukazateli zdravotního stavu. Zdravý je takový, který má neomezené fyzické schopnosti, normální držení těla v pohybu i při odpočinku a vzhledem odpovídá svému plemennému typu, má hezkou hladkou lesklou srst a samozřejmě, musí normálně žrát pít, močit a kálet.

Srst a barvy koní

Srst a barvy koní

Chlupy krycí, dřeňové chlupy jsou po celém těle, které chrání. Jsou pravidelně vyměňovány, na podzim jim narůstají bezdřeňové podsadové chlupy, které na jaře vypadávají, dochází k línání, při čemž vypadávají i staré chlupy krycí. Hříbata se rodí s posadou, která vylíná ve třech měsících. Ochranné chlupy tvoří kštici a hřívu, žíně v ohonu a rousy. Barva srsti je dána pigmentací, šířkou dřeňového sloupce krycích chlupů a množstvím vzduchu který obsahuje.

koně - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZa

zkratky koně

 

MZe       - Ministerstvo zemědělství

PK          -  Plemenná kniha

ČMSCH - Českomoravská společnost chovatelů, a.s.

fotografování - foto: Pes Jíra

zvířecí kamarády fotografujeme častěji než své partnery

Zvířecí kamarádi patří do rodiny, výzkum společnosti Nikon prokázal, že 88 procent majitelů zvířat v České republice považuje své zvířecí společníky za součást své nejbližší rodiny a fotografuje své chlupaté přátele častěji než své partnery.

Valentýn
Akira
Ipoušek
Vita

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

Milly

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

Valentýn
Lord
Goliach
KELLY