slídiči
Už samotný název tohoto plemene v sobě obsahuje popis způsobu práce těchto psů. Mezi slídiče patří všechna plemena, u kterých je součástí názvu slovo "španěl", a k tomu do skupiny slídičů patří i německý křepelák. Slídiči jsou středně vysocí až malí lovečtí psi. Jsou učenliví, inteligentní a snadno ovladatelní. Typický je pro ně neustálý pohyb terénem v blízkosti vůdce, kde s nosem nízko nad zemí nasávají pachy. Jsou proto zejména dobře využitelní na poli s hustým, vysokým, obtížně prostupným travním krytem, kde je ukrytá zvěř. Tuto spolehlivě najdou, na rozdíl od ohařů ji nevystavují, ale vyhánějí z krytu. Nezůstane po nich ani centimetr neprohledaného prostoru. Protože jsou menšího vzrůstu, neobsáhnou pohybem tak velký prostor jako ohaři. Jelikož se však pohybují pomaleji, žádný pach jim neunikne.
Srstnatou zvěř, kterou vyženou z krytu, hlasitě pronásledují. Protože se vlohově pohybují v blízkosti vůdce a kvůli kratším nohám, než mají ohaři, jsou výrazně pomalejší než unikající zvěř, která před nimi okamžitě získává dostatečný náskok. Slídění je efektivní zejména při lovu na drobnou zvěř pernatou, která vylétá vzhůru a je možno ji pohodlně ulovit. Velmi cenné je, když slídič hlásí na teplé stopě odbíhající zvěře, i když s ní nemá vizuální kontakt.
Slídičům se také říká vodní psi. To pro jejich hlavní využití, kterým je lov na drobnou vodní pernatou zvěř. Umějí perfektně proslídit rákosí rostoucí na břehu, ve vodě i z bahna, břehy vodních ploch prorostlé spletí stromů, keřů, maliní, kopřiv. Dokážou odtud veškerou ukrytou pernatou zvěř spolehlivě vyhnat.
Díky husté srsti je jejich tělo velmi odolné při prodírání se obtížným terénem. Mají silné přední končetiny a mohutný hrudník, který jim usnadňuje pohyb v rákosí. V hustém, neprostupném terénu se dokonale orientují a mají neustále dokonalý přehled o své poloze, o tom, kde se nachází jejich vůdce a hlavně dokážou systematicky prohledat prostor, který je jim k proslídění přidělen. Jsou skvělými a vytrvalými plavci, nevadí jim pohyb ve studené vodě.
Jejich doménou jsou i neprostupné lesní houštiny, odkud hlasitě nahánějí na vůdce ukrytou srstnatou zvěř. U slídičů se vyžaduje, aby jevili zájem o teplou stopu srstnaté zvěře, unikající srstnatou zvěř musejí hlasitě následovat.
V literatuře se uvádí, že jsou vášniví aportéři, ale podle mých zkušeností jsou u nich s nácvikem aportu často větší problémy než u ohařů. Výborně pracují na pobarvené stopě. Jsou to také psi určení primárně k práci před výstřelem, tj. k vyhledání živé zvěře. Velice ceněná vlastnost je při tom u nich hlasitost, kdy slídič hlásí buď zvěř, kterou vidí, cennější je pak hlášení na teplé stopě, kdy pes oznamuje vůdci, že narazil na čerstvou stopu zvěře. Toto je vloha, která se v dnešní době ale postupně vytrácí.
text: výňatek z knihy Výcvik Loveckých plemen - autor Karel Zelníček