Detail druhu

smysly koní

Koně jako lidé mají pět hlavních smyslů, jsou dokonalejší. Zrak a sluch mu pomáhají rozlišit blížící se nebezpečí, chuť a čich mu pomáhají rozlišovat vhodnou a nevhodnou potravu, posledním smyslem je hmat. Koně jsou velice citliví a reagují na podněty, které člověk nevnímá, jedná se o dokonalou souhru všech smyslů dohromady.

Koňské oko je oproti očím ostatních zvířat velké, zaostřuje zvedáním a skláněním hlavy, než změnou tvaru čočky, akomodací.

Kůň má oči po stranách hlavy, jeho zorné pole je 320°, v před vidí souběžně, překrývají se zde obě zorná pole, v šeru vidí velmi dobře, i když nepatří k nočním zvířatům. Čočku oka nemá roztažitelnou, jak je u lidí, nejostřejší obraz vzniká ve střední části sítnice, proto kůň různě pohybuje hlavou, chce-li se na něco podívat. Při pohledu přímo před sebe, musí ohnout krk a přitáhnout nos do sebrané polohy, tím nasměruje světelné parsky přes horní část zorničky do středu sítnice., kde vidí ostře. Zornička má tvar vodorovného oválu, poskytuje široké ale poměrně nízké zorné pole, proto bývá překvapen, co se nachází mimo, nad hlavou. Mělo se za to, že jsou barvoslepí, vnímají žlutou, oranžovou, růžovou, zelenou a modrou, nerozeznají červenou od černé. Při výcviku je nutné používat překážky přes všechny barevné spektra.

Sluch mají koně citlivější než my, dokáží vnímat ultrazvuky i infrazvuky.

Kůň větří Je velice vnímavý k lidskému hlasu. Ušní boltce natáčí v libovolném směru. Neznámý zvuk koně automaticky neplaší, věnují mu pozornost a zapamatují si ho, při neposlušnosti není důležitý křik, jako barva hlasu.

Koně mají i citlivý čich, nejvíce ze všech hospodářských zvířat.

sociální životJeho pomocí rozeznají zvířata, své domácí prostředí, je to důležitý orientační smysl v prostoru. Pomocí čichu najdou cestu domů, hledají tak potravu i partnera. Jsou vnímaví vůči lidskému pachu, poznají nervozitu, jejich čich hraje roli i jejich sexuálním a sociálním životě. Na zdroje pachů reagují na vzdálenost několika desítek metrů, jsou citliví na pach krve a v blízkosti jatek jsou neklidní.

Hmatové podněty slouží k dorozumívání mezi zvířaty i člověkem.kůň a jablko

Kožní hmatová tělíska jsou rozmístěna po celém těle, cítí i nejjemnější doteky, je jim příjemné podrbání, zejména na nose a pod bradou, je jim příjemná i péče o srst. Hmatové chlupy jsou  ve škáře bradavky, nacházejí se nozdrách, pyscích a nad očima. 

O smyslu chuti se ví málo,

je jisté, že spolu s hmatovými vjemy hraje roli při společenské péči o srst. Koně mají rádi sladké a někteří vyhledávají hořce chutnající rostliny, kyselé jablko neodmítne žádný, rádi olizují sůl a oblíbí si i peprmint. Slouží jim k rozlišení neškodných rostlin.

Jsou známy nevysvětlitelné schopnosti vnímání, jsou schopni předvídat hrozící nebezpečí, jsou vnímaví k náladám majitelů, jezdců. Orientují se ve tmě a mlze.