Detail druhu

zvířecí kamarády fotografujeme častěji než své partnery

fotografování - foto: Pes Jíra

Zvířecí kamarádi patří do rodiny, výzkum společnosti Nikon prokázal, že 88 procent majitelů zvířat v České republice považuje své zvířecí společníky za součást své nejbližší rodiny a fotografuje své chlupaté přátele častěji než své partnery.

Zvířecí kamarádi odsouvají partnery až na třetí místo,

fotografování - foto: Pes Jírai když byla nejbližší rodina v České republice nejoblíbenějším objektem fotografií (v 67 procentech případů) – za nejčastěji fotografovaný objekt označila své partnery pouze méně než třetina dotázaných (30 procent), zatímco zvířecí kamarády nejčastěji fotografuje 51 procent dotázaných. Zvířecí kamarádi jsou také ceněni jako společníci. Čtyřicet jedna procent dotázaných majitelů zvířat v České republice raději tráví čas se svými zvířecí kamarády než se svými rodiči (26 procent) a sourozenci (14 procent). Zvířecí kamarádi jsou třetími nejoblíbenějšími společníky po partnerech (73 procent) a dětech (53 procent).

Tyto údaje vyplývají z evropského výzkumu prováděného společností Nikon ve 12 zemích při příležitosti uvedení nové jednooké digitální zrcadlovky pro začátečníky Nikon D3200 na trh. Tento fotoaparát je dokonalou volbou ke snadnému zachycení každodenních okamžiků rodinného života pomocí nádherných snímků a videosekvencí ve filmové kvalitě. Naprostá většina majitelů zvířat považuje své fotografování - foto: Pes Jírazvířecí kamarády za součást rodiny a zahrnuje je do každodenních činností. Sedmdesát jedna procent majitelů mluví na svá zvířata jako na lidi, 40 procent majitelů dovoluje svým zvířecím kamarádům spát v posteli a 48 procent se s nimi dělí o své jídlo. Devatenáct procent majitelů, nejvíc ze všech evropských zemí, se dokonce se svými zvířecími kamarády dělí o svá tajemství a 7 procent je obléká. Majitelé nevynechávají zvířecí kamarády ani při důležitých příležitostech – 48 procent majitelů kupuje svým věrným společníkům dárky, 26 procent oslavuje jejich narozeniny a 24 procent je bere na dovolenou.

Češi také rádi předvádějí své zvířecí kamarády.

fotografování - foto: Pes JíraK ukládání fotografií domácích zvířat jsou nejčastěji používána mobilní zařízení – 57 procent majitelů uložilo fotografii svého zvířecího kamaráda do mobilního zařízení. 50 procent použilo fotografii zvířecího kamaráda jako pozadí na svém počítači a 41 procent publikovalo fotografie svých zvířecích kamarádů v sociálních sítích. Osm procent majitelů vytvořilo pro svého zvířecího kamaráda profil v sociální síti a čeští majitelé nejčastěji v fotografování - foto: Pes JíraEvropě (18 procent v porovnání s průměrnými 10 procenty) nejčastěji umisťují fotografii svého zvířecího kamaráda na svůj pracovní stůl.

Carli Davidson, mezinárodně oceněná fotografka domácích zvířat a přírody, komentuje výsledky výzkumu: „Tento výzkum ukazuje, že domácí zvířecí kamarádi jsou důležitou součástí rodinného života. Je tedy pochopitelné, že chceme zachytit a sdílet okamžiky, které jsou pro ně důležité, stejně jako to chceme dělat v případě dítěte, sourozence nebo partnera – nebo dokonce ještě více. I přesto však nemusí být snadné zachytit správný záběr. Zvířata nelze řídit stejně jako lidi – často jsou neustále v pohybu a zachycení jejich osobnosti pomocí statického snímku může být náročné.fotografování - foto: Pes Jíra

 

V České republice žijí milovníci psů,

takovou skutečnost zvýraznil výzkum – 65 procent majitelů zvířecích kamarádů vlastní psa, zatímco jen 41 procent vlastní kočku. Češi jsou také nejpravděpodobnějšími majiteli rybiček (26 procent) nebo králíků (14 procent). Jeden z deseti majitelů (11 procent) vlastní jako zvířecího kamaráda domácí drůbež.

Naučte svého zvířecího kamaráda milovat fotoaparát.

fotografování - foto: Pes JíraCarli Davidson poskytuje svoje tipy týkající se vynikajících fotografií zvířat. Nechte jej, ať si fotoaparát očichá a olíže. Držte fotoaparát pod úrovní očí zvířecího kamaráda, aby nepůsobil tak hrozivě. Když se zvíře přiblíží k fotoaparátu a projeví o něj zájem, odměňte jej pamlskem. Nezapomeňte však chránit objektiv před slinami pomocí filtru. fotografování - foto: Pes JíraZačněte fotografovat s očekáváním zábavy a zvířata si budou chtít také hrát. Zkuste přitáhnout jejich pozornost, třeba hračkou, aby se podívala do fotoaparátu. Používejte nacvičená chování a triky, co se překulit na záda? Vyfotografujte je, třeba jak leží na zádech. Při fotografování jejich portrétů cvičte povel „zůstaň“. Zvířata se soustředí na vás kvůli odměně a pokynům, tím budete moci zachytit oční kontakt. Dobré je používat zvuky a slova, na která reaguje. Reagují na poklepání na misku nebo na slova jména jeho pamlsku nebo povelů k procházce i vyslovení jejich jména může vyvolat zajímavé naklonění hlavy a vzrušený výraz.

fotografování - foto: Pes JíraZkuste používat pomůcky k zachycení různých výrazů. Pokud fotografujete psa venku, vezměte dlouhý klacek a jednou rukou si se zvířecím kamarádem hrajte, zatímco druhou rukou fotografujete. Určitě zachytíte několik zábavných výrazů, jak se bude pes snažit klacek chytit. Pokud fotografujete kočky, nezapomeňte, jak moc se soustředí na hračky. Můžete před nimi pohupovat peříčkem na provázku nebo jim házet míček. Díky tomu můžete zachytit ve správný čas různé úžasné kočičí postoje.

Zdroj: Martin Kozák  casopis-foto.cz

foto: Pes Jíra  pesjira.cz