mňau
konvalinka vonná - foto: Dana Michalcová - botanickafotogalerie.cz

Toxické látky

Toxické látky mají různé biologické účinky na živé organismy. Vyskytují se i jako součást potravin či krmiv. Zde se vyskytují proto, že některé organismy nejsou schopny tyto látky syntetizovat. V závislosti na množství mohou toxické látky způsobit onemocnění nebo poškození organismu.

kočky

Původ a Historie:

Kočka domácí  - Felis silvestris f. catus -  vznikla domestikáciou mačky divokej

(Felis silvestris). Patrí do podčeľade malé mačky. Zo všetkých šeliem sú zástupcovia čeľade Felidae (Kočkovití) najdokonalejší lovci živej koristi vďaka mimoriadne vyvinutému zraku a sluchu.Na rozdiel od psovitých sú striktný mäsožravci. Sú prstochodci, majú zatiahnuteľné drápy a nechávajú otisk 4 prstov.

kočka domácí

vnější paraziti koček

Blecha

Je nejčastější vnější parazit koček. V současnosti je nejrozšířenější blecha kočičí Ctenocephalides felis. Napadá i psi, případně člověka nebo drůbež. Na rozdíl od jiných druhů svého hostitele neopouští, saje jeho krev a rozmnožuje se.

kočka Aditi - chovatel jasmna

vnitřní patazité u koček

Škrkavky, toxokaróza

Žijí ve střevě a živí se částečně natrávené jídlem, takže kočce ubírají potřebné živiny. Postupně se zhorší její stav, srst bude matná, může se jí zvětšit břicho. U koťat se může objevit průjem, zácpa a anémie, což má daleko dramatičtější následky.

kocour Honza - uživatele ital24

virové infekce koček

Vzteklina

Je akutní virová nemoc centrální nervové soustavy teplokrevných živočichů, přenosná i na člověka. Mezi hlavní projevy řadíme změny chování, parézu a paralýzu. Končí smrtí.

česká kadeřavá kočka - zoe - chovatel Tereza Krumpolcová

bakteriální infekce koček

Q horečka

Má charakter zoonózy. Vyvolává ji Coxiella Burnetta a postihuje hlavně lidi a hospodářská zvířata, ale výjimkou nejsou ani kočky a psi. Na přenosu se podílejí  klíšťata.

Aster Dandi G.H.- Habešská kočka - foto: Agnia Müllerová

Kočka domácí

Felis silvestris f. catus, vznikla domestikací kočky divoké, Felis silvestris. Patří do podčeledi malé kočky. Ze všech šelem jsou zástupci čeledi kočkovití, Felidae nejdokonalejší lovci živé kořisti díky mimořádně vyvinutému zraku a sluchu. Na rozdíl od psovitých jsou striktní masožravci. Jsou prstochodci, mají zakrývatelné drápy a nechávají otisk 4 prstů.

pes - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZa

Klíště - lymská borelióza

Klíšťata se probouzejí při počasí nad 15°C na teplých a vlhkých místech, na okrajích listnatých porostů nebo ve vysoké trávě. Objevují se nejvíce během jara a podzimu, právě tam, kde je to pro vašeho zvířecího kamaráda nejatraktivnější. U psů a koček se klíště nejčastěji přisaje na hlavě a uších, kde je i tenkost kůže k jejich přisátí ideální.

fotografování - foto: Pes Jíra

zvířecí kamarády fotografujeme častěji než své partnery

Zvířecí kamarádi patří do rodiny, výzkum společnosti Nikon prokázal, že 88 procent majitelů zvířat v České republice považuje své zvířecí společníky za součást své nejbližší rodiny a fotografuje své chlupaté přátele častěji než své partnery.

pejsek Feebe - foto chovatele:  Andy Sarah

sametka podzimní - sviluška

Pokud se váš pes, kočka nebo jiný domácí zvířecí kamarád, na konci léta, srpen, září začne nápadně hodně drbat, s největší pravděpodobností ho trápí svilušky. Sviluška je ale pouze lidový název pro sametku podzimní. Mnoho chovatelů díky tomu tyto dva roztoče zaměňuje. Ano, přesně tak, není to sviluška, je to sametka podzimní. Sametka podzimní je půdní roztoč, který žije většinu svého života nenápadně schovaný v zemi, nevíme o něm vůbec nic.

Lady
Terry
Monty
Charlotte

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

♂♀ Nenarozená
Eliška
Eliot
Mario
Rarášek
Charlotte
Lojza

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

micka
Fido
Tygi
Alisha
Tonda
Kittynka
Cyntuška
Pipin