Detail druhu

grónský pes

Standard: 
1 grónský pes
Grónský pes - foto Božena Pražáková

Toto plemeno vzniklo na ostrově Grónsko a je to velmi dávno více než 4000 let

kdy tito psi přišli se svými pány tehdejšími Eskymáky do Grónska a již zde zůstali. Díky izolaci tohoto ostrova zde vznikla zcela čistá rasa psa, který je úžasný pracant. Do dnes se do Grónska nesmí dovážet žádná jiná psí plemena, aby nedocházelo ke křížení a tím pádem pokud si psa z Gróńska dovezete domů tak máte vždy čistokrevného psa. Za uznání tohoto plemene FCI vděčíme Dánsku.

Grónský pes je stavěn velmi účelově a jeho velmi hustá srst dokáže odolat i těm největším náporům mrazu.Grónský pes Božena Pražáková

Jeho končetiny jsou velmi pevné a silné přizpůsobené pro těžkou práci ve sněhu. Má velmi pevně stočený ocas přes hřbet na bok spadající až na stehno. Při pohybu může řádkovat a také se vyskytuje mimochod je to tím, že v mimochodu uspoří energii a vydrží déle pracovat. Vyskytuje se ve všech možných zbarveních jen jeho oči jsou vždy hnědé ucho bývá velmi malé. Prostě vše na Grónskem  psovi je tak, aby byl schopen přežít v obrovské zimě venku na sněhu s minimem potravy.

Grónský pes Božena Pražáková Rozmnožují se přirozenou cestou, vetšinou se narodí okolo 4 až 5 štěňat.

Je to velmi zdravé plemeno nenáchylné k jakýmkoliv nemocem. Proto žijí velmi dlouho až 17 let. Do chovu nebývají připouštěni bílí jedinci s růžovým pigmentem a modrýma očima takzvaní albíni.
 Také jedinci s příliš dlouhou srstí bývají pro další chov nevhodní. Pro připuštění do chovu musí Grónský pes mít 18 měsíců a vyhodnocené DKK potom může podstoupit bonitaci u klubu severských psů.

Grónský pes je využíván převážně k saňovému sportuGrónský pes Božena Pražáková

a expedicím je to pes který má neuvěřitelnou vytrvalost jeho služeb při svých cestách na Antarktidu využívali i ti nejznámější polárníci.
 Snad mluví za vše, když zde otisknu citát z knihy polárního badatele Pearyho "severní točna". Zmíním se ještě krátce o eskymáckých psech. „ Jsouť  nenahraditelná stvoření, bez jejichž pomoci nebyla by asi námaha celé výpravy korunována zdárným výsledkem. Grónský pes Božena Pražáková Jsou zvířata statná velecenná. Jinde snad jsou psi větší a krásnější, ač o tom pochybuji, ale tito jsou ze všech psů, jež jsem poznal, nejvytrvalejší. Jiní psi dovedou zajisté stejně dobře pracovati a rovněž tak rychle a daleko běžeti, jsou-li dobře krmeni, avšak v celém světě nenajdeme jiných psů, kteří by po tak dlouhou dobu mohli pracovati bez potravy, a to v tak kruté zimě jako tito.“

Grónský pes přišel do Evropy poprvé spolu s polárními badateli.

Trvalo však mnohem déle než byl oběven veřejností a Grónský pes Božena Pražáková ještě dnes se řadí k málopočetným plemenům . Nejvíce je využíván mushery jako závodní pes, ale je i velmi dobrý společník pokud je rodinným psem má talent k výcviku , ale musíte pro něho být vůdcem jeho smečky , aby vás respektoval. Pokud se rozhodnete pro toto kouzelné plemeno získáte výborného parťáka do nepohody kerý s vámi klidně stráví celý den na horské tůře či se vám bude povalovat na gauči a šetřit si energii na dobu až někam vyrazíte také opravdového domácího klauna protože je schopen se naučit neuvěřitelné kousky a pro váš úsměv a pohlazení by se přetrhnul.

Text, foto: Božena Pražáková  vlciseveru.webnode.cz