Detail druhu

sametka podzimní - sviluška

pejsek Feebe - foto chovatele:  Andy Sarah

Pokud se váš pes, kočka nebo jiný domácí zvířecí kamarád, na konci léta, srpen, září začne nápadně hodně drbat, s největší pravděpodobností ho trápí svilušky. Sviluška je ale pouze lidový název pro sametku podzimní. Mnoho chovatelů díky tomu tyto dva roztoče zaměňuje. Ano, přesně tak, není to sviluška, je to sametka podzimní. Sametka podzimní je půdní roztoč, který žije většinu svého života nenápadně schovaný v zemi, nevíme o něm vůbec nic.

Na konci léta, srpen, září vylézají z půdy šestinohé parazitující larvy roztoče sametky podzimní, které se potřebují uchytit na nějakého teplokrevného živočicha, kvůli dokonání svého vývojového cyklu, lidi nevyjímaje, ani naše psy, kočky, králíky, jakékoliv hraboše a myšky. Jsou na nich zhruba dva až tři dny, pak se samovolně pustí, ale způsobují jednu takovou zvláštní věc, protože jakmile vyleptají kanálek do míst, kde se přisají, způsobí velkou alergickou reakci, která může přetrvávat až 14 dní a může být až velmi svědivá.

K přichycení si larva roztoče sametky podzimní vybírá místa, kde je tenká kůže, úplně typicky je to meziprstí nebo okolí očí, nosu. Na uchu je taková kapsa, Henryho kapsa, což je zdvojená kožní řasa na vnějším okraji ucha, tam taky je často najdeme. Když jich je hodně, někdy čítají i sto a více jedinců, tak na zmiňovaných místech uvidíme takové ostrůvky oranžových teček. Je to poměrně dobře patrné. Když to zjistíme, měli bychom ty parazity dát mechanicky nějakým způsobem dolů. Můžeme si pomoct tím, že je nejdřív postříkáme nějakým protiparazitálním přípravkem, aby to bylo snazší.

Problém je v tom, že na těch místech bude svědivost přetrvávat i následující dny, někdy je i výrazná, že pak musíme použít nějaké protisvědivé preparáty. Buď lokálně přímo na ta místa, nebo i celkově u veterináře, aby se nám zvířecí kamarád úplně neudrbal. Při sundávání už na nás nevlezou, my je vlastně předtím zabijeme tím preparátem, a kdyby ještě byly živé, tak už nesají. Už jsou nasáté, dokonají svůj vývojový cyklus a vrátí se do půdy, kde zase budou rok v klidu. U lidí si sametka také vybírá místa s tenkou kůží, preferuje choulostivá místa, jako jsou oblasti genitálií, třísla, případně podkolenní jamky a podpaží. Vyvolává také úporné svědění. Naštěstí je to vždy jenom krátkodobé, i když někdy až dva týdny. Sametka nepřenáší žádná onemocnění.

Takže na lidech a na domácích zvířatech parazituje sametka podzimní a svilušku najdeme na rostlinách.

text: Martin Marx veterinář zdroj: čt polopatě