Detail druhu

Klíště - lymská borelióza

pes - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZa

Klíšťata se probouzejí při počasí nad 15°C na teplých a vlhkých místech, na okrajích listnatých porostů nebo ve vysoké trávě. Objevují se nejvíce během jara a podzimu, právě tam, kde je to pro vašeho zvířecího kamaráda nejatraktivnější. U psů a koček se klíště nejčastěji přisaje na hlavě a uších, kde je i tenkost kůže k jejich přisátí ideální.

Klíšťat žijících po celém světě je kolem 250 druhů,

přenášejí i na zvířata různé viry, baktérie, prvoky a hlístice. Klíšťata nejsou hmyz, jsou druhově v rodině pavoukovců, třeba jako Scorpion. Přenašečem u nás je klíště obecné, Ixodes ricinus a jeho vývojová stadia, která jsou čtyři. Larvy napadají drobné hlodavce, nymfy ježky veverky, ptáky a zajíce. Dospělá klíšťata sají krev hlavně na větší zvěři, na pasených domácích zvířatech a psech a kočkách. Na člověku je možné najít všechna tři stadia, ale nejčastěji nymfy. Nákazy jsou přenášeny slinami klíštěte, pravděpodobnost přenosu nákazy se zvyšuje délkou přisátí a objemem slin, které klíště do rány vylučuje, obsahují protisrážlivé látky a látky, které působí místní znecitlivění.

Jejich rizikový výskyt hlásí meteorologové, varují před velkým rizikem kousnutím klíštětem. Klíšťata přisátá na zvířecích kamarádech představují i riziko pro vás. Nejen při jejich neopatrném odstraňování, ale i stejné riziko je u odpadlého nasátého klíštěte, třeba pak v kontaktu s dětmi. Stát se může, že po nasátí opustí nakažené klíště vašeho zvířecího kamaráda a poté se může přisát i na vás, tak hrozí nakažení i pro člověka.

Předem je dobré upozornit, že vyndávání klíštěte ze zvířecího kamaráda není dobré dělat rukama. Stává se, že klíště v prstech praskne, pokud máte oděrku, je vystaráno. Zvířata mají většinou klíšťata hodně nacucaná, když je člověk najde a bývají i mrňavý a ty se také vyndávají špatně.

Klíštěte musíme zbavit našeho zvířecího kamaráda co nejdříve.

Odstraňování klíštěte provádíme  šetrně a nespěcháme, základním pravidlem je tělíčko klíštěte nemačkat. Mačkáním riskujeme, že klíště do rány vyzvrátí obsah, který může obsahovat choroboplodné zárodky. Mačkáním se zvýší riziko přenosu infekce.

Doby kdy se klíště potíralo olejem a čekalo se, až se pustí samo, jsou dávnou minulostí a už se nepraktikují, vznikalo tím velké riziko, že se přenese z klíštěte nákaza. Na vyndávání klíšťat jsou speciální háčky, karty, pinzety nebo kleštičky, uchopí se tím klíště zespodu za hlavičku. Nemačkají jeho tělíčko. Existují i takové malé páčidla z recyklovatelného plastu jako je na hřebíky pajcr, Tick Twister, má dvě velikosti na malá a velká klíšťata. Opatrně můžete i elektrikářským krokodýlkem. Klíště tím do zářezu navlíknete za hlavičku, těsně nad sosáčkem lehkým střídavým potáčením vpravo a vlevo a kývavými pohyby odstraníme. S klíštětem neotáčet, klíšťata se nezavrtávají a nemají závit. Točením se klíště může přetrhnout.

Při odstraňování klíštěte je dobré použít i speciální roztoky na jeho znehybnění. Paralyzované klíště se tak při odstraňování nedáví, a snáze se vyndá bez rizika nákazy.

Pokud vám v ráně zůstane zbytek klíštěte, je vhodné ránu správně ošetřit a potřít desinfekcí, lihem, Jodisolem. Vyndané klíště je nelépe spálit, rozhodně ne rozmáčknout :-)

Nejlepší prevence předcházet napadení zvířat klíšťaty je

používat osvědčené a kvalitní přípravky, preparáty proti klíšťatům, které je spolehlivě ochrání také před blechami, všenkami, ostatním vnějším parazitům a zabrání přisátí klíšťat a tím riziko nakažení minimalizovat. Přípravky jsou volně prodejné lze je zakoupit ve veterinárních ordinacích, v lékárnách a v obchodech s chovatelskými potřebami. U výrobků postupovat dle jejich návodu a způsobu použití a nezaměňovat druh a vhodný věk. Jinak působí na kočku a jinak na psa, jinak na dospělého a mládě.

Prevencí je také očkování veterinářem, vakcinace. Je pro často se pohybující se zvířata ve volné přírodě, loukách, lesích. Vhodné je u loveckých psů v oblastech vysokého výskytu. Vakcinace se provádí v zimním období, jde o vytvoření dostatečného množství protilátek ještě před sezónou klíšťat.

Očkování proti Lymské borelióze u zvířat.

Lymská borelióza je pro zvíře stejně nebezpečná jako pro člověka a stejně se přenáší napadením infikovaným klíštětem. Na rozdíl od člověka se ve většině neprojeví změnami na kůži v podobě fleků. Inkubační doba trvá u psů  4-9 dní. K typickým příznakům lymské boreliozy patří horečka, zvětšení mízních uzlin a hubnutí. U psů a koček se může objevit akutní zánět kloubů, zvíře začíná kulhat, má oteklé klouby. Tyto příznaky se u zvířat projevují 2 až 5 měsíců po přisátí infikovaného klíštěte, mnohdy nejsou dávány do přímé souvislosti s napadením klíšťaty. U některých zvířat může onemocnění probíhat skrytě, bez projevení klinických příznaků. V horších případech mohou přetrvávat vleklé zdravotní problémy a končit i smrtí. Nemoc může propuknout kdykoli při oslabení imunitního systému zvířete, že je potřeba vyhledat veterinárního lékaře asi není nutné podotýkat.

Lymská borelioza se na člověka ze zvířete nepřenáší. K léčbě lymské boreliózy se používají antibiotika, doba léčby je minimálně jeden měsíc. U některých může dojít k obnovení příznaků. Léčba je u psů i koček stejná.

Očkování nezabrání přisátí klíštěte, ale zabraňuje vzniku nemoci. Očkování proti klíšťové encefalitidě pro zvířata není a nijak to není problém. Výskyt u zvířecích kamarádů onemocnět encefalitidou je velice vzácný.

Můžete nechat vyšetřit přímo klíště

U zvířecích kamarádů je problém, že příznaky infekce jsou mnohem hůře k rozeznání a není dobré na klinické projevy nemoci čekat. Můžete nechat vyšetřit přímo klíště, které jste ze svého zvířecího kamaráda vyndali. Kdo si parazita přinese domů, může ho nechat vyšetřit. V laboratořích v Brně a Českých Budějovicích dokáží zjistit, zda je klíště nositelem nějakého onemocnění. Službu vám zprostředkují veterinární ordinace. Více klíšťat je vyšetřeno za jednu cenu, klíště nesmí být rozmáčknuté nebo spálené. Vyšetření klíštěte je placené a stojí od 500 do 1200 Kč.