Cavia aperea f. porcelus Linnaeus
morče - foto: Martina Kavková

morčata

Předchůdce pochází z divokého morčete (Cavia aperea), které žije v Jižní Americe.

Morčata byla chována již Inky kvůli masu a kožešině. Do Evropy byla morčata přivezena v 16.století španělskými mořeplavci. Zde se z nich téměř ihned stali domácí mazlíčci, ovšem zpočátku pouze pro vyšší třídu obyvatelstva Španělska a Nizozemí. 

morče domácí

  • Krátkosrstá plemena:

hladké - srst je krátká, hustá a bez přesahujících delších chlupů. Měla by být hladká, lesklá a dobře přiléhat k tělu. Nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst.
anglický crested - srst je shodná jako u plemene hladké. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší, než špendlíková hlavička.

moče domáci -  ZDF, arte

Pravda o morčatech

The Real Guinea Pig - Historie morčat domácích sahá do dávné říše Inků, hluboko do pohoří And, kde započala jejich impozantní  cesta k dobytí Evropy. Morčata jsou mnohem inteligentnější, než se  předpokládalo, v současnosti jsou odhalována tajemství jejich života, jejich neuvěřitelný příběh.

Čert
Joe Black
♂♀ lucinka

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

Julinka
Baya
Ennie
Bulva
Kaštan
Ferda
Amálka
vendelín
Skippinka
Šimpy
Heiko
Ferda
Bastet
Baal

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

Hryzka
Ťulina
Zrzek
Honzík
♂♀ lucinka
Samba
Bobina
Anabell
Erny