Detail druhu

Novofundlandský pes

Novofundlandský pes - foto: Radek Fiala

Pojmenování získal podle skalnatého ostrova Newfoundland, který leží při severovýchodním pobřeží Kanady.  Rybářské ani cestovatelské výpravy se o domorodých psech nezmiňují, je tedy možné, že domorodé obyvatelstvo využívalo některé staré původní plemeno nebo sem byli  psi přivezeni a později z nich byl vyšlechtěn novofundlandský pes. V každém případě měli tito jedinci přednost a to sílu, vytrvalost a lásku k vodě, což bylo k užitku obyvatel při obživě, čímž byl rybolov. Jejich vlohy k práci ve vodě jsou v nich silně zakotveny a přežívají v novofundlandských psech dodnes.

Novofundlandský pes - foto: Radek FialaNovofundlandský pes se do Evropy dostal na konci 18. století na anglických lodích. V Anglii byl uveřejněn první historický popis psa. V 19. století na skalnatém ostrově Newfoundland psi téměř vyhynuli. Byli hojně vyváženi do Evropy, navíc guvernér ostrova zakázal vlastnit více než jeden exemplář psa a před zánikem je zachránilo  neuposlechnutí zákazu.

Popularitu novofundlandskému psovi zajistil anglický slavný básník lord Byron, sám vlastnil černobílého novofundlanda jménem Boatswain.  Počátky kontinentálního chovu značně ovlivnil profesor dr. Heim, velký švýcarský chovatel. První zpráva u nás o novofundlandech je z roku 1903, byl to inzerát na prodej štěňat. Další záznamy jsou až z konce 30. let, to se už vedly záznamy do plemenných knih.  Válečná léta silně snížila počty, ale i přesto se tu u několika jedinců pokračovalo v chovu. V 50. letech začala plemeno využívat pohraniční stráž zásluhou ing Hartla, ale moc se neosvědčili, v létě pes nebyl aktivní.

V současné době je chován jako rodinný pes.

Velká část majitelů psa využívá k základnímu vodnímu výcviku, je to činnost novofundlandskému psovi vlastní.

Novofundlandský pes - foto: Radek FialaPrůměrná výška novofundlandského psa v kohoutku je kolem sedmdesáti centimetrů a u fen o pět centimetrů méně. Váží do sedmdesáti kilo, feny o víc jak deset kilo míň. Standard nám říká, že novofundlandský pes je masivní se silným osvaleným tělem a dobrou pohybovou koordinací. Části těla jsou uzpůsobeny tak, aby jeho přirozená činnost, práce ve vodě,  byla co nejefektivnější. Krk má dlouhý a tak silný, že mu umožňuje držení hlavy nad hladinou. Důležité jsou i jeho pánevní končetiny, je v nich síla při plavání a tahání nákladů. Ocas má silný, u kořene široký a ve vodě ho má jako kormidlo. Srst je patrová, jeho spodní vrstva nepropouští vodu.  Barev  má  mnoho, vznikly křížením základních barev mezi sebou,  v FCI jsou uznávány pouze černá, hnědá a černobílá.

Rozmnožování probíhá zpravidla přirozenou cestou,  

Novofundlandský pes - foto: Radek Fialav průměru se narodí šest štěňat, ale nejsou výjimkou daleko početnější vrhy. Novofundlandský pes dospívá po druhém roku stáří, často i po dvou a půl rocích. O to dříve ovšem nastupuje geriatrie, někdy přichází již po sedmi letech. V průměrně se novofundlandští psi dožívají při dobrém genetickém zdraví a kvalitní péči běžně dvanácti let.

K jeho velikosti a husté srsti rád pobývá ve venku. Je po staletí šlechtěn k práci s člověkem a je to tvor silně společenský, být zavřený v kotci nebo umístěný mimo dosah lidské smečky je pro něj silně stresující.

Bez základní výchovy brzy nastoupí těžší ovladatelnost nebo nezvladatelnost plemene.  

Novofundlandský pes - foto: Radek FialaVáhový rozdíl Novofundlandského psa mezi jeho dvouměsíčním štěňátkem a dospělým jedincem je zhruba čtyřicet kilogramů. Z toho se dá lehce vyvodit, i když je velkorysý, vznešený a kamarádský, se silným záchranářským instinktem, působí velmi impozantním dojmem. Proto  musí již od prvních dnů nastoupit socializace  a výchova. Je nutné mít na zřeteli, že novofundlandský pes nemá rád dril, veškerá výchova má probíhat pomocí her a pozitivní motivace. Velkým úskalím majitelů bez znalostí je skutečnost, že novofundlanďan má vše dlouho v paměti. Pamatuje si dobře naučené cviky a stejně tak i chyby nebo křivdy ve výchově.

Výživa novofundlandského psa  je v prvním roce života velmi náročná,

Novofundlandský pes - foto: Radek Fiala

neboť štěně od narození do dospělosti  bude mít stonásobek porodní váhy. Zde je tedy třeba dbát na kvalitní a vyváženou stravu, aby nedocházelo ke zbytečným deformacím. Zhruba do devátého měsíce, do jednoho roku věku je důležité se zaměřit na složení stravy, především pro vývoj kostry a kloubů, jde o nejdůležitější dobu, z které vychází jeho budoucí prosperita.

I péče o jeho srst vyžaduje poměrně značnou část času. Je nutné česat od štěněte, naučit ho to bez zbytečného přetahování. Česat se musí, aby se později netvořily na srsti dredy, pod nimi se pak mohou tvořit mnohé dermatologické problémy. Je vhodné naučit se jeho srst i upravovat, stříhat v oblasti nohou a uší, kde přerostlá srst působí problémy. Výstavní jedinci se upravují běžně. Koupeme a šamponujeme podle potřeb a kvůli struktuře srsti se volí kvalitní přípravky, srst neodmastit a navíc velmi důkladně propláchnout vodou.

Zdraví je stejné jako jsme zvyklí u všech velkých plemen.

Novofundlandský pes - foto: Radek Fiala

 

Na nemoci je prokázaný i vliv péče, proto by nemělo být podceňováno uchovnění a výživa. K vážným a častým onemocněním na základě genetických předpokladů, je u novofundlandského psa dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Mezi méně časté patří nemoci srdce a osteochondróza, onemocnění kostí a chrupavky, jsou v mnoha zemích poměrně dobře sledovány a podle mého názoru je nedoceněna jejich závažnost.  

Novofundlandský pes - foto: Radek Fiala

 

Uváděna je také cystinurie, porucha transportu aminokyselin (cystinu, ornitinu, lysinu, argininu) v ledvinách, následkem toho dochází k tvorbě krystalů cystinu a posléze i močových kamenů. Již několik roků se sleduje v celé Evropě, díky čemuž se sice objevují ještě nositelé, ale téměř se nevyskytují přímo postižení jedinci.  Jako častá nemoc bývá uváděna mnohými majiteli i dermatologická porucha různých forem, ale tady se většinou prokáže po čase špatná výživa nebo péče.

V České republice jsou dva oficiální kluby

Novofundlandský pes - foto: Radek FialaKlub novofundlandský pes ČR se sídlem v Kravařích a Novofundland klub ČR se sídlem v Praze, ovšem oba s působností po celé republice. Dobře pracuje i občanské sdružení Novofundlandský pes v nouzi, které pomáhá umísťovat týrané a nechtěné psy. Je založeno několik portálů, většinou podle směru zájmu konkrétních zakladatelů.  Rovněž výcvik vodních prací probíhá v několika skupinách, podle konkrétního směru výcviku dané skupiny.

text a foto: Radek a Lída Fialovi - kennel Eref
novofundland.cz  stenepes.webnode.cz