Detail druhu

německý ovčák

Standard: 
1 německý ovčák
německý ovčák - foto: Romana Kastlová

Jak již název tohoto plemene napovídá, tak německý ovčák skutečně pochází z Německa.

Počátky chovu tohoto plemene spadají do druhé poloviny 19. století. V tehdejší době si Němci povšimli pracovních kvalit a výhodné stavby těla tzv. duryňského psa. Tito psi měli vlkošedé zbarvení a velmi výrazný živý temperament.

Ke zlepšení exteriéru postupem času přikřížili tzv. württemberského psa, kterého s ním křížili. K výraznému zvýšení nejen počtu ale zejména zájmu o německého ovčáka přispěla beze sporu druhá světová válka. Během války byli německými vojáky využíváni ve vysokých počtech. Výsledky byly velmi pozitivní, a proto jsou němečtí ovčáci dodnes nejpoužívanějším plemenem ve služební a pracovní kynologii. První spolek chovatelů v Německu vznikl v roce 1891, ale brzy došlo k jeho zániku. Nový spolek byl založen roku 1899 a v současné době má sídlo v Augsburku. Vznikem tohoto spolku došlo k uváženému chovu s předem vytyčenými cíli. V České republice má německý ovčák velice dlouhou tradici. německý ovčák - foto: Romana KastlováPrvní spolek byl založen v Brně a to již v roce 1912. K prvnímu vystavování tohoto plemene došlo ale už roku 1905. Do první české plemenné knihy docházelo k zapisování od roku 1923. Na rozšíření chovu v naší republice měli největší zásluhy Antonín Malík a Fiebinger. Díky velmi vzrůstající oblibě u téměř všech vrstev obyvatelstva byl v roce 1934 založen Klub pro německé ovčáky se sídlem v Brně. Největšího rozmachu dosáhl chov německých ovčáků u nás za 2. světové války, což bylo způsobeno hlavně možností importu z Německa. Po druhé světové válce byl chov orientován zejména na výcvikové kvality. Nemalý vliv na to měla skutečnost, že byly výstavy oproti soutěžím téměř nedotovány. V padesátých letech bylo dovezeno z NDR několik jedinců tohoto plemene, což mělo velký vliv na tehdejší chov. V současnosti je v České republice každoročně do plemenné knihy zapisováno více než 3500 štěňat a bonitováno bývá okolo 500 jedinců.

Tělo německého ovčáka má obdélníkový formát.německý ovčák - foto: Romana Kastlová

Hřbet by měl být rovný a silný, s dostatečně dlouhým a vysokým kohoutkem. Ocas dosahuje alespoň k hlezenním kloubům, v klidu svěšený s mírným obloukem. Hruď musí být dostatečně hluboká, ale nikoliv široká. Břicho je mírně vtažené. Končetiny jsou rovné a dobře úhlené. Středně velké uši jsou nasazeny vysoko, široké u báze a vybíhající ve špičku. Boltce směřují dopředu. Velké oči mají mandlový tvar. Skus má je nůžkový s úplným chrupem. Ideální výška psů je 62,5cm a fen 57,5cm. Připouštějí se odchylky 2,5cm oběma směry.

německý ovčák - foto: Romana KastlováPři výběru štěněte bychom měli věnovat pozornost hlavně výsledkům vyšetření na DKK nejen u rodičů,

ale také prarodičů Vámi vybíraného vrhu. U německých ovčáků se také můžeme poměrně často setkat s hyperimunitními problémy, které se projevují většinou jako potravní alergie nebo kožní léze. I na takové problémy bychom si měly při výběru štěňátka dávat pozor, jelikož je imunitní systém částečně geneticky ovlivněn.

Německý ovčák rozhodně nepatří mezi plemena náročná na chov,

spíše naopak. Srst bohatě postačí pravidelně řádně vykartáčovat jednou týdně, pouze v období línání bychom měli péči o srst věnovat více času. Pokud nedochází k samovolnému obrušování drápků, tak je nutno je pravidelně zastřihovat. Co se týče zbarvení, tak se můžeme setkat s černým, ocelově šedým nebo popelavě šedým osrstěním s pravidelnými hnědými, žlutými a někdy až šedobílými znaky. Často se vyskytuje černé nebo tmavé sedlo. Malé bílé znaky na prsou nebo vnitřní straně končetin se připouštějí, ale nejsou žádoucí. Vzácně se můžeme setkat i s černými jedinci tohoto plemene. Ať už je zbarvení jakékoliv, tak nosní houba by měla být vždy černá, drápy a oči by měly být co nejtmavší.

Výživa by měla v každém případě odpovídat věkové kategorii Vašeho pejska

a později zejména stupni zátěže. Protože nelze srovnávat výživné požadavky psa, který je spíše domácím mazlíčkem a na druhé straně psa, který vrcholově sportuje a je vystaven zvýšené zátěži. Krmivo by mělo být vyvážené a dostatečně kvalitní, aby pokrylo nároky na správný vývin kostí, kloubů i svaloviny. Hlavně u pracovních psů dochází v dospělosti k enormní zátěži pohybového aparátu.

Německý ovčák se jednoznačně řadí mezi nejinteligentnější plemena psů vůbec.

Vynikají výjimečnou chutí pracovat a plnit úkoly svého pána. Své okolí vždy pozorují velmi bystře a ostražitě, aby byli kdykoliv připraveni chránit svou rodinu. Další jejich výraznou vlastností je věrnost nejen k pánovi, ale celé své rodině. Je přítulný, přátelský a sebevědomý. Zpravidla velmi dobře vychází s dětmi a při správné socializaci nemají problém s jinými psy ani domácími zvířaty.

Jsou to psi jako stvoření pro práci.

Jejich pracovitost, vytrvalost, vynikající čich, nekonfliktní povaha a mnoho dalších vlastností z nich dělají nejrozšířenější psí plemeno vůbec. A není snad žádného psího sportu nebo pracovního využití, kde bychom se s německými ovčáky nemohli setkat. Stále patří mezi nejvíce využívané psí plemeno u policie i armády. Na každém cvičáku lze německého ovčáka také spatřit a snad se nenajde nikdo, kdo by příslušníka tohoto plemene nedokázal poznat. Při výcviku bychom si měli dávat pozor na intonaci hlasu, jelikož jsou na ni velmi citliví. Nepatří rozhodně mezi plemena, kterým stačí dvakrát denně krátká procházka. Aby byli spokojení, tak vyžadují dostatek pohybu, ale na druhou stranu jsou přizpůsobiví, takže pokud Vám to někdy náhodou nevyjde, tak to dokáží pochopit a přijmout.

Takže pokud sháníte nejen parťáka do nepohody, ale hlavně velkého pracanta, který je kdykoliv připraven splnit jakékoliv Vaše přání, tak je německý ovčák pro Vás určitě vhodným plemenem.

text a fotoMVDr. Romana Kastlová   chk-gremleens.estranky.cz