Detail druhu

west highland white teriér

West highland teriér - Zuzana Čapčuchová - www.fotouza.com

Pochází z Vysočiny, z Highlands na severu země, ze Skotska.

Podnebí je v této oblasti drsné a vyznačuje se skalnatým pobřežím. Úkolem předků dnešních westíků byl lov dravé zvěře, která se ukrývala v těžce přístupných norách ve skalách. Tito odvážní psi vyháněli zejména jezevce a lišky. V 19. století se chodilo na lov s tmavě zbarvenými předky dnešních west highland white teriérů, cairn teriéry. Bíle zbarvená štěňata, která se poměrně často rodila, se zabíjela. Důvodem byly obavy, že by neměla dostatečně kvalitní lovecké předpoklady. Tato situace panovala až do té doby, než si Colonel Malcolm z Poltallochu zastřelil vlastního psa. Během lovu jej nedopatřením kvůli barvě srsti zaměnil s lovenou zvěří. A to byl impuls, který jej donutil ke změně a rozhodl se od té doby začít chovat bílé teriéry. Z vrhů si začal ponechávat pouze bílá štěňata a cílenou plemenitbou po více generací vyloučil ze svého chovu cairn teriérů tmavé zbarvení. Jeho odchovanci dokazovali dostatečnou odvážnost i úspěšnost při lovu. A tak nic nebránilo tomu, aby se stali uznávaným loveckým plemenem. V té době se jim říkávalo Poltllachův teriér, bílý cairn teriér nebo také roseneath teriér. Jejich zbarvení mělo tu výhodu, že byli viditelní během své práce za šera i špatného počasí. Pojmenování west highland white teriér se ujal až počátkem 20.století. Anglický Kennel Club westíky uznal jako samostatné plemeno v říjnu roku 1907. Postupně se původně lovecké plemeno začalo formovat v plemeno domácí. Šlechtěním se westíci stali nižšími a kompaktnějšími psy. Srst výrazně zhoustla a hrubá srst se stala typickým plemenným znakem. Westík se dnes chová převážně jako rodinný pes, ale své lovecké pudy nezapře.

Westíci mají kompaktní silné tělo s hlubokým hrudníkem a rovnými zády.

Ocas musí být přirozeně krátký o délce 12,5 až 15 cm a nesen vztyčeně. Hlava má zřetelně vyjádřený stop. Uši jsou menší, vztyčené a zašpičatěné. Drsná a na omak tvrdá krycí srst je dlouhá přibližně 5 cm. Nesmí se na ní tvořit kudrlinky. Plemeno se vyskytuje výhradně v bílém zbarvení. Oči musí mít co nejtmavší barvu a nosní houba je vždy černá. Drápy i polštářky na tlapkách mají tmavý pigment. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 6,8 až 9,9 kg. V kohoutku dosahují vzrůstu okolo 30 cm.

Srst není na údržbu náročná.

Pouze je potřeba jednou za čtvrt roku nechat srst vytrimovat a stříháním upravit celkový vzhled. Srst stačí vykartáčovat dvakrát za týden. Denní péči je nutno soustředit pouze na knír a fousy. S nečistotami nebývají potíže, bláto po zaschnutí samo opadá nebo ho lze bez větší námahy vyčesat. Stejně jako u jiných plemen i westíkům je třeba udržovat krátké drápy a chrup bez zubního kamene.

Jsou to aktivní, bdělí a ostražití společníci.

Díky své inteligenci při správném vedení zvládají mnoho povelů i triků. Jsou to veselí psi, kteří dokáží působit až komickým dojmem. Jsou to neúnavní společníci, kteří se nehodí jako gaučoví psi. S dětmi vychází velmi dobře a to zejména pokud si spolu hrají. Westík vyniká velkým sebevědomím a díky tomu ho jen tak něco nepřekvapí. Jsou odvážní a houževnatí. Svému pánovi jsou věrní stejně jako celé své rodině. S jinými psy většinou vychází bez problémů. Někdy může působit problémy jejich vysoké sebevědomí a snaha se povyšovat, proto se takové náznaky musí již v mládí potlačovat a odnaučit. Chovají se přítulně, vesele a hravě. Dokáží být velmi mazaní i paličatí, proto by jejich majitel měl být při výchově důsledný. Jsou typickými představiteli živé teriérské povahy. Milují pohyb venku bez vodítka a dovádění s míčkem. V současné době si získal popularitu jako rodinný společník. Hodí se ale pro majitele, kteří žijí aktivním životem a poskytnou mu dostatek pohybu a zaměstnání. Westíci se mohou uplatnit i v mnoha psích sportech.

text: MVDr. Romana Kastlová   chk-gremleens.estranky.cz  

foto: fotozuza.com