Detail druhu

Skandinávci a Jutové

frederiksborg

Ve Finsku se snižují počty finského koně,

se odvíjí od koně, který je pojmenován po Frederikovi II., frederiksborgský. V královském frederiksborgském hřebčinci 1562 založil chov tohoto plemene, populárním se stal koncem 16. století. V 18. století je to kůň pro zkvalitnění jiných plemen. Nicméně do dnešní doby se zachovalo jen několik málo zvířat.jutský kůň

Kanbstube je staré a velmi zajímavé plemeno koní, bohužel dnes již vymírající. Jiné populární dánské plemeno je jutský kůň, chovaný na poloostrově po stovky let.

Od roku 1960 mají Dánové také plemennou knihu pro národního jezdeckého koně, dánského teplokrevníka, vyšlechtěného z importovaných čistokrevných hřebců z Německa, Švédska, Francie a Velké Británie a místních klisen.islandsky pony

Na Islandu se koně objevili už před tisíci lety

a islandský pony se zde stále volně množí. Od roku 1930 byl dovoz koní na Island zakázán. Dokonce i dnes má stále hlavní roli v ekonomice země.

Historie koní v Dánsku se odvíjí od koně, pojmenován po Frederikovi II. frederiksborgský kůň,

v roce 1562 založil v královském frederiksborgském hřebčinci chov tohoto plemene. Populárním byl koncem 16., v 17. století je to kůň pro vysokou školu a v 18. století slouží jako kůň pro zkvalitnění jiných plemen. dán Do dnešní doby se zachovalo jen několik málo zvířat.

Kanbstube je staré a velmi zajímavé plemeno koní, bohužel dnes již vymírající. Jiné populární dánské plemeno je jutský kůň, chovaný na poloostrově po stovky let.

Od roku 1960 mají Dánové také plemennou knihu pro národního jezdeckého koně - dánského teplokrevníka, vyšlechtěného z importovaných čistokrevných hřebců z Německa, Švédska, Francie a Velké Británie a místních klisen.

Norsko má, stejně jako Švédsko, primitivní typ ponyho fjordský pony,

fjordkterý byl chován po staletí. Používali ho Vikingové a nyní je populární po celém světě. Jeho síla, houževnatost a klidná povaha ho uzpůsobuje pro použití v jezdectví a k zápřeži a mnoha typům prací.

Další norské plemeno, dolský kůň, není mezinárodně tak slavné jako fjordský kůň, ale ve své domovině je početnější. Z něj byl odvozen dolský klusák, vyšlechtěný v 19. století. Měl splňovat požadavky pro rychlého tažného koně. Nyní se používá v klusáckých dostizích.

Švédsko splňuje požadavky pro čistokrevné jezdecké koně po více než sto let.

švédský teplokrevníkPlemenná kniha je otevřena už v roce 1874 pro švédského teplokrevníka, který je výborný v drezuře a všestranných soutěžích. Bylo použito krve arabské, britské, francouzské, trakénské a hannoverské s podmínkou, že tito hřebci jsou skutečně čistokrevní a že splnili všechny výkonnostní zkoušky.

Pro obdělávání půdy a svážení dřeva používali Švédové koně švédsko-ardenského, plemeno se upevnilo před sto lety, kdy jsou křížena plemena belgicko-ardénská a severská švédská. Gotland je švédský pony. Je považován za přímého potomka tarpana, který volně pobíhal na Gotlandském poloostrově.

zdroj: Velká kniha o chovu a výcviku koní