Detail druhu

Český luštič odpovídá genotypem nizozemskému Beige a německému plemeni Separátor.

Český luštič - samice fatima - foto Eva Černá

 

Byl vyšlechtěn nezávisle na sobě v Československu, Anglii, Holandsku a Německu. V Angli a Holandsku dokonce pod stejným názvem. Jako první byli koncem 20. let vyšlechtěni v Anglii, poté následovalo Nizozemí, kde byli uznáni, kde byl uznán 1. 5. 1940. U nás byl vyšlechtěn Václavem Pémem z Dolan u Kralup nad Vltavou mezi léty 1954-1959 a teprve potom následovalo Německo.Český luštič Wol import - Eva Černá

Jméno luštič i německé - separator vychází z podivuhodných vlastností tohoto plemene. Zbarvení jeho srsti je recesivní vůči všem ostatním barvám srsti a proto se používá ke zjišťování čistokrevnosti ostatních plemen.

Tělo luštiče má být mírně zavalité,

válcovité. Hlava široká, dobře klenutá, u králic poněkud jemnější, krk krátký, končetiny silnější, středně dlouhé a vzpřímené masité uši, na koncích pěkně zaoblené o délce  11 až 12 cm.

český lustič - Simon - samec - Eva ČernáZa ideální je považováno špinavě žluté zbarvení s jemným šedomodrým nádechem = závojem po celém povrchu těla. Nejvýraznější šedomodrý závoj bývá na hlavě, uších, bocích a na břiše. Oči mají hnědomodré až modrošedé.

Jedná se o „české národní plemeno“,

které je zahrnuto mezi genetické zdroje a je pro ně vedena Centrální plemenná kniha. Chován je u nás asi čtyřiceti chovateli na různých úrovních. Existuje i Klub králíků plemene Český luštič a Český červený se sídlem v Brně.Český luštič  - Eva Černá

Králíky plemene Český luštič chová i jedna z našich zoologických zahrad,

a to ZOO Ostrava jako ohrožený druh. Většina jejich chovných zvířat pochází z mého chovu.

 

 

text a foto: Eva Černá lustici.wgz.cz