Detail druhu

fretky

fretky - Romana Kastlová

Historie fretek  je dosti dlouhá a pestrá,

čemuž se nelze divit, protože jsou to vskutku nezaměnitelná a okouzlující stvoření. Fretky jsou domestikovány již více než 2 tisíce let jako odnož tchoře tmavého. První zmínky sahají až do samotného starověku, kde byly fretky zobrazovány jako úhlavní nepřátelé králíků. Je nutno zmínit i výrazné uplatnění v lodní dopravě. Typické štíhlé tělo je předurčovalo k protahování lan úzkými prostory, čemuž nesmírně napomáhala jejich záliba v protahování se různými skulinami. I dnes se občas můžeme setkat s tímto využitím nebo jemu obdobným, všude tam, kde je potřeba něco protáhnout dlouhým úzkým prostorem. Hlavní úkol fretek spočíval od konce 18. století v norování divokých králíků, kteří ohrožovali přirozenou biodiverzitu krajiny, která nebyla jejich původním domovem. V současné době jsou v našich podmínkách fretky prakticky chovány již jen jako domácí mazlíčci. A pouze výjimečně se někdo ze záliby věnuje norování nebo jiné zájmové činnosti. 
Fretky jakožto šelmy se na rozdíl např. od hlodavců dožívají vyššího věku. Průměrný věk se aktuálně uvádí v rozmezí 6-8 let, ale i vyšší věk není výjimkou. Další podstatnou informací je váha dosahovaná v dospělosti, která se pohybuje mezi 1 a 2,5 kg (samci bývají větší). Fyziologická tělesná teplota je mezi hodnotami 38 a 40 °C.

Jídelníček:

 fretka Romana KastlováFretky by měly mít neustálý přístup k jídlu vzhledem k jejich rychlému metabolismu. Potřebují jíst i v noci na rozdíl od psa. Většinou to je miska s granulemi pro fretky, které jsou k dostání i pro mladé fretky ve vývinu. Kromě speciálních fretčích granulí lze použít i granule určené pro koťata nebo kojící kočky. U krmení byste měli dbát na obsah bílkovin a tuků. Bílkovin musí být dostatečné množství v mladém i starším věku. V dospělosti zaujímají 30-40%, u mláďat ideálně 40%. Měly by být živočišného původu, nejlepší je z drůbežího masa, protože není tučné. Obsah tuků by měl být 18-25%, u mláďat na horní hranici. Vyšší obsah tuků by měl za následek nižší příjem krmiva a tím pádem menší přísun minerálních látek, vitamínů a všech potřebných živin. Stejně tak má vysoký obsah tuku neblahý vliv na játra, může způsobit jejich ztučnění. Velice nevhodná jsou krmiva, v nichž je maso nahrazeno sójou nebo obilovinami. Krmení lze zpestřit trochou neslazeného netučného tvarohu či jogurtu. Během vaření můžete pro svou freťuli odříznout kousky syrového masa. Vepřové maso není vhodné pro svůj vyšší obsah tuku a možnost přenosu virového onemocnění pseudorabies. Jako pamlsek můžete v malém množství podávat ovoce a zeleninu. Velmi nevhodné jsou pro fretky tepelně upravené kosti, hrozí poranění trávicího traktu úlomky kostí. Syrové kosti je možné podávat, protože mají odlišné fyzikální vlastnosti, hlavně vyšší pružnost. Nezapomínejte na neustálý přístup fretky k čerstvé vodě!

fretka Romana Kastlová

 Fretky je možné chovat ve venkovní voliéře,

ale pokud se má stát skutečným mazlíčkem a vymazleným partnerem, je lepší chov přímo v domácnosti majitele. K bydlení fretce pořiďte dostatečné prostornou klec nebo voliéru o min. rozměrech 1,5 x 1 x 0,7 m, ve které bude trávit většinu času. Důležitou součástí klece je i správné vybavení. Do klece umístěte poličky, tunely, několik pelíšků, které lze prát v pračce a zavěste hamaku. Do rohu upevněte záchod vyplněný kočkolitem. A nezapomeňte samozřejmě na napáječku a minimálně jednu misku. Vhodná je těžká keramická miska, kterou nelze snadno překlopit a tím vysypat její obsah. Fretka potřebuje denně výběh mimo klec a kontakt s majitelem. Nejlépe několik hodin denně by měla mít možnost hraní na bezpečném místě. Fretky jsou od přírody velmi kontaktní a společenská zvířata, proto trpí, když se cítí osamocené. Před pořízením fretky si pořádně promystele zda budete mít na fretku tolik času, v opačném případě by mohl váš miláček snadno onemocnět nebo začít kousat.

fretka Romana Kastlová

 Péče o fretku neznamená pouze její krmení a hraní si s ní.

Samozřejmostí by mělo být odstraňování výkalů, minimálně dvakrát denně. Po manipulaci s trusem si vždy důkladně umyjte ruce. Toaletu byste měli vymýt a není na škodu použít i desinfekční prostředek. Každý týden byste si měli udělat čas na kompletní vymytí klece a veškerého zařízení, výměnu pelíšků za čisté. Misky byste měli udržovat v čistotě denním mytím. Fretkám se musíte starat o čisté uši, zuby a nepřerůstání drápků. K čištění uší slouží speciální ušní kapky, které se prodávají pro psy a kočky. Nános zubního kamene musí případně odstranit veterinární lékař. Jak správně zkracovat drápky vám ukáže buď veterinář nebo zkušený chovatel. Budete k tomu potřebovat speciální kleštičky na drápky. Mimo jiné byste svou fretku měli nechat pravidelně očkovat. Fretky se očkují proti vzteklině a psince. Proti vzteklině se poprvé očkují ve 3 až 6 měsících a následně každý jeden nebo dva roky, podle použité vakcíny. U psinky je schéma složitější. Proti psince se aplikuje první vakcína v 6 až 8 týdnech. Druhá dávka se dává 3 týdny po použití první dávky. Třetí po 3 týdnech od druhé dávky a pak již každý rok nebo po dvou letech, opět záleží na druhu použité vakcíny. Pokud plánujete s fretkou chodit ven a hlavně cestovat, tak si nechejte svého mazlíčka načipovat. Při cestování do zahraničí je to nutnost. Aplikovaný čip ovšem usnadní i případný návrat ztracené a následně někým nalezené fretky.

fretka Romana Kastlová

 K úspěšnému ochočení je nutný co nejintenzivnější kontakt.

Ale i zde platí, že všeho moc škodí. Takže fretku násilím netahejte každou půl hodinu z klece. Musí mít možnost dostatečného, klidného spánku a čas na jídlo. Hlavně mláďata potřebují po přinesení do nového domova dostatek společnosti. Základem jsou podněty v podobě hraní si s ní, podávání pamlsků a krmení z ruky. Postupně si tak přivykne na váš pach, hlas a začne si vás začleňovat do své smečky. Fretka by si měla od mládí zvykat na přítomnost jiných lidí, zvířat a hlavně dalších fretek. Při ochočování své fretky myslete i na budoucnost. Proto ji zvykejte na všemožnou manipulaci, prohlížení oušek, zoubků…toto všechno následně zužitkujete při návštěvě veterinárního lékaře. Při výchově nepoužívejte fyzické tresty! Místo nápravy nežádoucího chování docílíte pouze narušení vašeho vzájemného vztahu. Mohlo by to skončit bojácností nebo agresí. Raději se obrňte řádnou trpělivostí a buďte důslední. Abyste svou fretku naučili čistotnosti, je potřeba se naučit poznat, kdy se chystá vyprázdnit. Chování bývá typické…začnou nacouvávat do rohu místnosti, přizdvihnou ocásek a mají strnulý výraz. V tento okamžik byste měli fretku okřiknout (vlivem leknutí by měla přerušit zamýšlenou činnost) a přenést ihned na písek. Je dobré do místnosti, kde má fretka povolen pohyb umístit v rohu záchodek s kočkolitem. K odstranění pachu na počůraném místě nepoužívejte žádné spreje, vhodné je otření octovou vodou. Jako podestýlku nikdy nepoužívejte piliny, hobliny nebo jiné prašné podestýlky. Jsou často příčinou zánětů očí a dráždí dýchací cesty.

fretky Romana Kastlová

 Na rozdíl od jiných zvířat u fretek mluvíme o říji samic i samců.

Fyziologicky se říje u samic dostavuje jednou nebo dvakrát do roka. Délka bývá okolo jednoho měsíce. Při nástupu říje se dostaví naběhnutí vulvy, změna chování, složení moči a značkování poševním sekretem. Zvýšená hormonální hladina někdy způsobuje vypadávání srsti na břiše. U samců říje trvá od jara do podzimu a projevuje se zvětšením varlat, značkováním vystouplých míst v bytě a pronásledováním majitele za účelem odvedení do svého pelíšku. Někdy se u samců můžete setkat s vypadáváním srsti na ocase. Za problematickou říji u samic považujeme takovou, která trvá déle než 4 týdny nebo se opakuje častěji než dvakrát ročně. Problematické říje doslova ohrožují fretky na životě, neboť způsobují mimo jiné vážné anémie. Hormonální cyklus lze zkusit ovlivnit změnou světelného režimu a to tak, že imitujeme trvání noci po dobu 18-20 hodin denně. Do dvou týdnů se v pozitivním případě říje spontánně ukončí. Další možností je aplikace hormonální injekce. A posledním nezvratným řešením je kastrace fretky. Toto řešení se doporučuje u všech fretek, které nemají být uplatněny v chovu. Ideální je preventivní kastrace ještě než se dostaví problémy spojené se říjí. Kastrace by se neměla provádět na jedincích mladších 8 měsíců. Kastrace by se neměla nikdy provádět v době říje, ale až po jejím ukončení. Výjimkou tvoří vážné zdravotní stavy, kde již není možnost jiného řešení. Ke kastraci samců se přistupuje zejména za účelem snížení pachových projevů a projevům agresivity.

fretka Romana Kastlová

 Fretky pohlavně dospívají v 8-9 měsících.

První vrh samic by se měl uskutečnit ve věku 7 měsíců až 3 let. Na připouštění se vždy vozí samice za samcem. Samec kouše samici do krku a za zátylek si ji přenáší. Jelikož to bývá provázeno naříkáním samice, tak se často nezkušení chovatelé zaleknou a námluvy z obav o samičku přeruší. Po proběhnutí předehry dochází k samotnému páření a během něj ke svázání, které může trvat čtvrt hodiny až tři hodiny. Po tuto dobu je potřeba ponechat fretky v klidu a nevyrušovat je. Po úspěšném páření se rodí mláďata za 41-43 dní. Obvyklý počet je 8 mláďat, ale může se narodit pouze jedináček nebo naopak 15 miminek. Mláďata se rodí holá, slepá a hluchá…zcela závislá na své matce. Od věku 21 dní začínají přijímat masitou stravu. Oči a uši se jim otevírají ve 4-5 týdnech. Ve věku 4 týdnů začínají chodit kálet na jedno místo a okolo 7 týdnů začíná výměna mléčných zubů za trvalé. Doporučený věk pro odstav mláďat od matky je 8 týdnů. Věk nižší než 6 týdnů je pokládán za týrání zvířat.

 Pokud budete své fretce věnovat dostatek času a pozornosti, tak máte možnost předejít i mnoha zdravotním problémům

díky včasnému si povšimnutí změn chování nebo vzhledu. Zaměřte svou pozornost na příjem potravy (nezájem o jídlo, hubnutí), kalné oči, opakované zvracení, nezájem o okolí a skleslost, déle trvající průjem, matnost srsti, výtok z nosu nebo očí, kýchání, kašlání, namáhavé dýchání atd. Při zpozorování jakéhokoliv problému z výše uvedeného výčtu ihned vyhledejte veterinárního lékaře, protože i zdánlivě malý problém může skončit pro fretku úmrtím. Mezi nejčastější zdravotní problémy patří již uváděné dlouhotrvající říje. Dále se můžete setkat s ucpáním střev, virovým zánětem střev, ušním svrabem, přehřátím, nachlazením, úrazem, zubním kámenem, zvracením a průjmem. Příčiny ucpání střev jsou různé, od kousků látek a chlupů přes nevhodnou potravu. Neinvazivní pomocí je podání lžičky oleje nebo másla na podporu vyprázdnění. Pokud nedojde k vyprázdnění, tak je nutná návštěva veterináře, aby nedošlo k úmrtí! Virový zánět střev je označován zkratkou ECE, za čímž se skrývá epizootická katarální enteritida. Jedná se o velmi nakažlivé onemocnění projevující se zvracením a následným průjmem. Fretky jsou apatické bez zájmu o potravu. Nutno vyhledat pomoc veterinárního lékaře! Ušní svrab se prokazuje parazitárním vyšetřením stěru z ouška. Svrab způsobuje zvýšenou tvorbu ušního mazu a může mít za následek až ušní zánět, proto by se neměl podceňovat. Fretky byste měli chránit před přímým sluncem a nadměrným horkem, neboť mají velice omezenou možnost pocení a tak se snadno přehřejí. Během teplého počasí jim zajistěte zejména dostatek tekutin. Fretky jsou náchylné k nachlazení vlivem průvanu, proto si dávejte pozor na volbu místa k umístění klece, abyste se vyhnuli takovému místu a předešli tak případným problémům předem. V případě nachlazení vyhledejte veterináře, protože i mírné příznaky mohou skončit za pár dní zápalem plic. Zubní kámen se nejvíce usazuje na trhácích, má podobu tmavších skvrn. Je potřeba jej nechat odstranit u veterinárního lékaře, protože by mohl přejít v zánět dásní a později ve ztrátu zubu. Průjmy a zvracení jsou nejčastěji způsobeny dietetickými chybami. Pokud problémy trvají déle než 2 dny, vyhledejte veterináře, může to být infekčního původu a bude potřeba podávání antibiotik.

fretka Romana Kastlová

 Fretku si lze pořídit přímo od chovatele nebo ve zverimexu.

Co mnoho zájemců neví, je možnost adopce fretky z fretčího útulku. Naleznete zde nechtěné, ztracené nebo odložené fretky, které ocení nabídku nového domova a milující majitele. Nejméně vhodnou volbou je fretka ze zverimexu nebo velkochovu. Nemusí být zvyklé na lidský kontakt, naučené hygienickým návykům, dostatečně socializované, pravidelně očkované apod. Kontakty na chovatele i fretčí útulky naleznete na internetu nebo v odborné literatuře.

 Než se definitivně rozhodnete pro fretku, tak vezměte v úvahu i vysoké finanční nároky spojené s veterinární péčí, drahým vybavením, stravou atd. Dostatek volného času k denní péči a hraní a hlavně veliký závazek na mnoho let. Na oplátku se při správné a láskyplné péči můžete těšit z milého společníka, se kterým se rozhodně nebudete nikdy nudit a i v těch nejtěžších chvílích vám dokáže vykouzlit úsměv na tváři.

text: MVDr. Romana Kastlová  chk-gremleens.estranky.cz