Detail druhu

motýlek rudouchý, jeho domovem je severní část tropické Afriky

motýlek rudouchý - Tomáš Prachař

s výjimkou vnitroafrického pralesa, až k jižnímu okraji Konga a Zambie. Zdržuje se především v trnitých křovinách, kde staví i svá hnízda. Můžeme ho však spatřit i v blízkosti vesnic. Pohybuje se v párech nebo malých rodinných skupinkách. Jeho let je houpavý a před dosednutím na bidýlko třepotavý podobný letu motýlů. Odtud pochází jeho rodový název. Živí se převážně drobnými semínky trav, které sbírá na zemi, ale i veškerým drobným hmyzem, zvláště při odchovu mladých, termity a podobně. Hnízdo je kulaté, uzavřené, jemně vystlané chmýřím a má krátkou vletovou chodbu. Je postaveno často v blízkosti vosího hnízda, zřejmě kvůli bezpečí. Samička snáší 3 až 7 čistě bílých vajíček, ze kterých se po 11 až 12 dnech líhnou mláďata. Ta jsou pokryta jemným hnědým chmýřím a v koutcích zobáčku mají blankytně modré papily. Hnízdo opouštějí zhruba po 20 dnech a rodiče je ještě asi 14 dní přikrmují, než jsou zcela samostatní.

Chov Motýlků rudouchých je při dodržování určitých pravidel poměrně snadný. 

motýlek rudouchý - Tomáš PrachařU tohoto druhu jsou však dovezení samečkové mnohem choulostivější než samičky, proto je důležité zpočátku zajistit dostatek tepla a k pití podávat slabý odvar z heřmánku, po řádné aklimatizaci jsou poměrně odolní. Motýlci rudouuší nesou bez obtíží krátkodobě teploty k nule. Já jsem choval Motýlky od jara do podzimu v zarostlých zahradních voliérách ve společnosti různých druhů astrildovitých pěvců. Chovný pár vyvedl v několika hnízděních mladé, k tomu měl zapotřebí velké množství  zakuklených mravenců lučních,  v letních měsících jich je dostatek, předkládány jim byli ve voliérách na větších miskách s hlínou a mravenci. Bylo legrační je pozorovat, s jakou rychlostí Motýlci kukly sezobávají a zároveň bojují s dotěrnými mravenci. Vaječnou míchanici brali jen symbolickyMotýlek rudouchý - Tomáš Prachař, senegalské proso v klasech bylo velice oblíbené, ve voliérách bylo zapíchnuté v zemi do trávy. Jako materiál pro stavbu hnízda se jim předkládalo seno, rozcupovaný sisalový provázek nastříhaný na 10cm, dále trávu psineček, která vydrží i po usušení ohebná. Pozor na delší, mohou se ptáčkům omotat kolem nožiček.

Motýlci rudouší jsou mírumilovní ptáci, hájí pouze okolí svého hnízda,Motýlek rudouchý - Tomáš Prachař

jejich chov je vhodný ve společnosti jim rovnými, například se zlatoprskami, s tygříčky a podobně, ne s jiným druhem Motýlků. Silnější druhy jako amadiny diamantové nebo zebřičky jim neublíží, ale svou aktivitou je ruší při hnízdění. Motýlek rudouchý svým vzhledem a povahou jistě potěší každého chovatele, který se rozhodne pro chov těchto krásných exotických ptáků.

text a foto:  Tomáš Prachař  penkavy-nadherne.cz