Detail druhu

francouzský buldoček

francouzký buldoček - foto: Josef Doležal

Základem pro vznik Francouzského buldočka

byla snaha brtiských chovatelů vyšlechtit menší a lehčí variantu plemene Anglický buldok. Tito menší buldoci byli ze začátku označováni jako "Toy bulldogs". Při průmyslové revoluci, která proběhla v Anglii v polovině 19. století, mnoho britských řemeslníků emigrovalo na sever Francie i se svými malými buldoky.
Brzy se popularita těchto psů rozšířila z Normandie až do Paříže, kde se jim začalo říkat Bouledogues Francais. Stali se velkými oblíbenci obyčejných Pařížanů, jako např. řezníků, majitelů kaváren, malých obchodníků atp.

Britští chovatelé toto plemeno neuznávali,

 francouzký buldoček - foto: Josef Doležala tak jsou s jeho dalším vývojem spojováni právě Francouzi. Až na konci 19. století se začal utvářet jednoný ráz - standard plemene, tj. pes s kompaktním tělem, rovnýma nohama, ale bez extremního skusu Anglického buldoka. V této době měli někteří jedinci "netopýří uši", zatímco jiní je měli sklopené. Bohatí Američané cestující po Francii si tyto psi také zamilovali a začali je exportovat do USA.
 První výstava Francouzských buldočků se uskutečnila v roce 1896, kdy ještě nebyl ustanoven oficiální standard, takže zde byli vystavování dohromady buldočci jak se vztyčenýma, tak i se sklopěnýma ušima. V roce 1897 byl následně v USA založen první klub chovatelů buldočků a představen standard plemene uznávající pouze vztyčené, neboli netopýří uši. Výše zmíněná základní charakteristika platí dodnes, i když plemeno za následující století prošlo dalším vývojem, např. uznáním nových barevných rázů. V současné době jsou přípustné tyto barevné kombinace: žíhaná (černá s žíháním), strakoš (celobílá nebo bílá s černými skrvnami), strakoš fawn (bílá s plavými skrnami) a fawn (plavá).

 

Buldoček dožívá nejčastěji 10 - 14 let.

francouzký buldoček - foto: Josef DoležalRozmnožování probíhá zpravidla přirozenou cestou. Připuštění do chovu je možné od 15ti měsíců. Fyziologicky buldočci dospívají ve věku dvou let, což je nejvhodnější doba pro první krytí feny. Porody jsou často problematické z důvodu velké vzrůstu hlavy štěňat a vysoké porodní váhy. Z tohoto důvodu se často volí porod císařským řezem. 

 Ffrancouzký buldoček - foto: Josef Doležalrancouzský buldoček má krátkou hustou, lesklou a měkkou srst, která nevyžaduje žádnou náročnou péči a kterou stačí pravidelně vyčesávat. Koupeme dle potřeby. Je však nutné věnovat určitou péči o prostor mezi vráskami, který je potřeba vysušit a udržovat v čistotě.

I přes buldočí tvrdohlavost se vychovává povětšinou velmi lehce.

francouzký buldoček - foto: Josef Doležal Je potřeba být důsledný, citlivý a doporučuje se vyhnout fyzickým trestům, které se u buldočka míjí účinkem. Jako trest Vám ve většině situací postačí změnit intonaci hlasu.
Je vhodné při učení motivovat psa nějakým pamlskem, hračkou a vždy nadšeně chválit.

Obecně jsou buldočci velmi při chuti.

francouzký buldoček - foto: Josef Doležal Doporučuje se krmit kvalitním krmivem, aby se dobře vyvinula jeho kostra a svalstvo.
Pokud majitelé psa dávají přednost granulím, měli by vybírat superprémiová krmiva. Na trhu jsou k dostání krmiva určená přímo pro toto plemeno. Není ovšem problém krmit vařeným, nebo syrovým masem. V tomto případě je ale potřeba dbát na vyváženost denní dávky. Obecně se způsob stravování buldočků neliší od jiných plemen.

Vzhledem ke zkrácené čenichové partii jsou buldočci náchylnější k přehřátí.

francouzký buldoček - foto: Josef Doležal  Navzdory buldočí pověsti a předsudkům se jedná o aktivní plemeno. Je velmi hravý a pokud dodržíte několik zásad (např. pravidelný pitný režim, omezení pobytu na přímém slunci v letních měsících) tak zvládne i dlouhé procházky. Buldoček je velmi přizpůsobivý a ocení dovolenou v zimě na horách i v létě u moře.

V České republice působí dva oficiální kluby

- Moravskoslezský buldog mops klub a Klub francouzských buldočků. Pro všechny milovníky buldočků byl založen v roce 2008 webový portál Frbul.cz, který za dva roky činnosti sdružuje přes 1200 majitelů francouzských buldočků.
francouzký buldoček - foto: Josef Doležal Většina lidí považuje buldočky za "gaučové plemeno", ale mnoho z nich je naopak velmi aktivních. O tom svědčí i to, že v roce 2009 se na speicál coursingu pro francouzské buldočky postavilo na start 55 psů a fen, čímž se buldočci stali druhým nejpočetnějším plemenem na speciál coursingu pro konkrétní plemeno! Jednalo se o II. Frbul Coursing Cup pořadaný Frbul týmem.
Francouzský buldoček se řadí mezi společenská plemena. Je velmi přátelský ke všem členům rodiny (zvláště má v oblibě děti), je vyrovnaný a má velký smysl pro humor. 
Do buldočků se zkrátka zamiluje každý, kdo se s nimi blíže seznámí...

text a foto: Martina a Josef Doležalovi  bullmelone.eu