Detail druhu

australský ovčák

australský ovčák - Kateřina Ševčková

Podle jména plemene by každý předpokládal, že je zemí původu Austrálie.

Dnešní australský ovčák má původ v Americe. Doložené jsou zmínky o psech Basků, kteří se podobali dnešním australákům. Tyto údaje se datují do 18. století. Baskicko se nachází mezi Francií a Španělskem. a již v této době bylo proslulé chovem ovčího plemene merino. V 18. století byl obrovský zájem o ovčí vlnu i jehněčí maso. Byli to právě Baskové, kteří začali migrovat do Austrálie i se svými psy. Byli to potomci pyrenejských a katalánských ovčáků a pravděpodobně i dalších evropských ovčáckých plemen. Jméno plemene je spojováno s migrací Basků z Austrálie do Ameriky. A právě ve Spojených státech se toto plemeno těšilo velkému zájmu a oblibě. Bylo vyhledávané zejména díky rozvoji westernového ježdění. A jelikož je s western spojena i řada soutěží a exhibic, netrvalo dlouho a australský ovčák se dostal do povědomí i veřejnosti. Jejich výjimečnost spočívala v dobré cvičitelnosti, výborné odolnosti, přizpůsobivosti a chuti pracovat.australský ovčák - foto: Kateřina Ševčková A právě tyto vlastnosti byly vysoce ceněné a i nadále zušlechťované. Zlom pro toto plemene znamenal rok 1957, kdy došlo ke vzniku organizace ASCA (Australian Shepherd Club of America). Díky této organizaci se zavedla registrace psů tohoto plemene a až dodnes se zabývá nejen problematice zdravotních problémů, ale i pracovním využití psů (např. pasení, obedience, agility). Oficiální standard plemene byl sepsán roku 1991 v AKC (American Kennel Club). Organizací FCI byl australský ovčák uznán až v roce 2007 (předtím byl prozatímně uznán od roku 1996). Do České republiky byl první australský ovčák dovezen v roce 1995. Byla to fena Vore´s Crazy Cassandra, ale pro těžkou dysplazii kyčelních kloubů nebyla využita k chovu. Až roku 2002 byl importován druhý zástupce tohoto plemene a to z Ohia. V současné době počet psů zapsaných v plemenné knize strmě stoupá a již činí okolo 800 jedinců.

australský ovčák Kateřina Ševčková

Anatomickou zvláštností tohoto plemene je beze sporu ocas.

Můžeme se setkat se psy, kteří se narodí úplně bez ocasu, někteří mají celý ocas a mnozí dokonce částečný ocas. Ještě v nedávné době se tato nesourodá situace řešila kupírováním ocasu. V současné době se ale od tohoto zvyku upouští. Psi by měli dosahovat výšky 51 – 58 cm v kohoutku, u fen se upřednostňuje velikost 46 - 53 cm. Celkově australský ovčák musí působit vyváženým dojmem. Je mírně delší než vyšší, což mu umožňuje obratnější pohyb. Uši jsou svěšené trojúhelníkového tvaru přiměřené velikosti (ani velké ani malé) a vysoko nasazené. Osrstění dosahuje střední délky a je rovné nebo mírně zvlněné. Díky husté podsadě je vysoce odolné k neřízni počasí, což jim umožňuje celoroční pobyt venku.

Všeobecně se jedná o velmi houževnatého psa s dobrým zdravím.

australský ovčák - foto: Kateřina ŠevčkováAle jako u každého plemene, tak i u australského ovčáka si musíme dávat pozor na některá onemocnění nebo zdravotní problémy, ke kterým mají určité predispozice. Stejně jako např. u kolií se u australáků můžeme setkat s očním onemocněním CEA a dále s PRA jako např. u pudla, irského setra nebo německého ovčáka.australský ovčák Kateřina Ševčková Na obě tato onemocnění existují genetické testy, pomocí kterých lze odhalit nejen postiženého jedince, ale hlavně i přenašeče těchto onemocnění. Dalším onemocněním které lze odhalit genetickými testy je zmutovaný gen MDR I. Tato mutace má za následek neschopnost vylučování některých příjmutých látek z těla. Takový stav může vést až k úhynu psa postiženého touto mutací. Tak jako jiná plemena středního a velkého vzrůstu i australský ovčák může být postižen dysplazií kyčelního kloubu (DKK). V dnešní době je před vpuštěním psa do chovu povinné pouze vyšetření na DKK a klinické vyšetření očí. Proto zůstává pouze na chovatelích samotných, zda se rozhodnou pro genetické testy na vrozené oční vady a tím přispějí k celkovému zlepšování zdravotního stavu tohoto krásného plemene.

australský ovčák - foto: Kateřina Ševčková

Australský ovčák se vyskytuje ve více barevných varietách.

Jedná se o barvy blue merle, red merle (játrově hnědá), čistě černá a hnědá nebo trojbarevná.australský ovčák - foto: Kateřina Ševčková U jedinců s bílým límcem nesmí bílá barva sahat dále než ke kohoutku. Oči mohou být hnědé, ambrové, modré nebo případně kombinace těchto barev. Péče o srst není v podstatě náročná. Za běžné situace stačí pořádné prokartáčování jednou týdně. Ale během línání husté podsady je nutná denní péče o srst.

Krmení by mělo být dostatečně kvalitní a hlavně vyvážené, tak aby psovi poskytlo veškeré potřebné živiny,australský ovčák - foto: Kateřina Ševčková

vitamíny a minerály. Zejména u tak krásně a bohatě osrstěného plemene jakým je australský ovčák se správná výživa odráží v kvalitě srsti. Srst by měla na pohled působit leskle a bohatě. Při bližším pohledu by chlupy měly být silné a nelámavé. Nejlepší je se o výběru krmiva poradit s chovatelem, od kterého si berete štěně nebo s jiným chovatelem, který má již bohaté zkušenosti. Ale tak jako je to se vším, i zde platí, že každému vyhovuje něco jiného. Stane se, že jeden pes špičkově prospívá na jedné značce granulí, ale druhému způsobuje zažívací potíže. Proto se nebojte případně zkusit zvolit jiné krmení než vám bylo doporučeno.

Australský ovčák je veselý a vždy pozitivně naložený pes.

australský ovčák - foto: Kateřina ŠevčkováVyzařuje z něj vysoká inteligence a věrnost ke své rodině. Velice rád se učí novým věcem a to i velmi rychle, protože z toho má sám radost. Je stále ve střehu, aby měl vše pod kontrolou. Štěká pouze při skutečném nebezpečí. Jsou to tvrdí psi, kteří dokáží neúnavně pracovat. Jejich typickou vlastností je beze sporu věrnost nejen ke svému pánovi, ale celé rodině.

 

Australský ovčák je energické plemeno, kterému nestačí třikrát denně 15minutová procházka kolem baráku.australský ovčák - foto: Kateřina Ševčková

Hodí se ke sportovně založeným lidem, kteří mu budou věnovat dostatek času a dokáží zaměstnat i jeho mysl. Vynikají i ve psích sportech jako je např. agility nebo flyball. K ostatním psům se chovají nekonfliktně a všeobecně s nimi dobře vychází, stejně tak i s domácími zvířaty. K cizím lidem mohou být zdrželiví, ale nemělo by se jednat o bázlivost. Bázlivost je u tohoto plemene nežádoucí vlastnost. Pokud hledáte veselého parťáka na dlouhé výlety nebo pro sport, tak je australský ovčák určitě správnou volbou právě pro vás.

text: MVDr. Romana Kastlová  chk-gremleens.estranky.cz 

fofo: Kateřina Ševčková

 

RoRomana Kastlová