Detail druhu

Alergie na zvířata

kočka - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZa

znepříjemňuje soužití se zvířecími kamarády. Přibývá rodin, které teprve po pořízení zvířete zjistí, že někomu jeho přítomnost neprospívá. Senzibilní lidé na pyly a plísně jsou rizikovější i na rozvoj alergie na zvíře. Zvířecí alergeny můžou způsobit alergické rýmy a záněty spojivek, ekzémy a kopřivku. Většinou jde o látky bílkovinné povahy, v podstatě o bílkovinné molekuly.

Zde je pár informací, co dělat, když zjistíte alergii a nechcete přijít o psa či kočku. jorksir - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZa

Jak se starat o zvíře aby zmizely nebo se potlačily reakce na alergeny zvířecích kamarádů, jako různé vyrážky, slzení očí, rýmy a kašle. Se zvířetem se dá žít i přes lehké alergie, ale když se objeví astma, už nejde o lehkou alergii a pro zvíře hledejte nový domov.

Dejte si pozor na reklamní sliby a triky, jde pouze o domněnky. Blábol třeba je, že alergii způsobuje srst zvířete. Alergeny jsou hlavně v kouscích kůže, ve výkalech nebo žlázách a mnoho jich je ve slinách. Alergeny, se v srsti jen hromadí a dostávají se na srst a následně, třeba když se zvíře olízá a pak se tak dostanou i do vzduchu.

kočka - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZaČich a kůži alergiků dráždí i kůň, morčata a křečci, u kterých to zároveň může být i alergie na seno, jejich krmení. A nejagresivnější alergeny produkuje kočka, jedná se o mikroskopické kapénky. Ty se vznášejí vzduchem šest i více hodin, stačí projít místností a opět se rozvíří po celém bytě a nemusíte s kočkami nijak přijít do přímého kontaktu. Alergeny se totiž roznáší po okolí vzduchem, a tak je přenáší i člověk, třeba oblečením. pes - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZaVyvolané alergie u dětí je později může vést náchylnosti k onemocněním. U koček produkují více alergenů kocouři a jejich kastrací se tato produkce sníží, je to tak i u samců myší a potkanů.

Psi vytvářejí o něco méně alergenů a se slabšími účinky a ani nezáleží na délce srsti. Alergickou reakci vyvolá krátkosrstý pes stejně jako chlupáč, s tím rozdílem, že zvířata s dlouhou srstí můžou vyvolat i jiné alergie, v jejich srsti se hromadí více prachu a roztočů.

U drobných hlodavců, vyvolává alergii moč.

papousek ara ararauna - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZaAlergie na peří. Není peří jako peří a alergie na peří z peřin a polštářů je i tak vzácná. Reakce jsou individuální a alergii způsobují stejně tak roztoči, kteří v peří žijí. Alergologové zkoumají reakce na kachní a husí peří, a reakce na takové, se nemusí shodovat s peřím papouška. Není pravidlem, že člověk, který je alergický na peřiny, bude zároveň alergický na peří papouška. Papoušci mají jiný typ peří, než na jaké se dělají testy.

Naháčci morčete, kočky nebo psa jsou vyšlechtěná plemena zvířat bez srsti. U těch opět ale záleží na individuální reakci alergika.

Alergeny se tvoří stále, ale správnou péčí se jejich množství dá snížit na minima.

králík- foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZaJsou velice lehké, bojovat s nimi není snadné, neustále cestují. O domácnost a o svého zvířecího kamaráda je nutné správně pečovat, pak bude soužití možné. Existují dvě varianty roztoků a šamponů k neutralizaci alergenů, jedna na psy a druhá na kočky, ptáky a drobné savce. Alergeny se dají značně omezit pomocí speciálního roztoku, který se vtírá do srsti zvířete. Roztok alergeny obalí a zneutralizuje. Na domácnost existuje nesčetně čisticích prostředků k neutralizaci alergenů. Pomůže i kvalitní vysavač nebo pračka vzduchu, zvířecí alergeny jsou lehké a dlouho se drží ve vzduchu. Po úklidu je důležité větrat. Účinky nejsou dlouhodobé a musí se používat často a neustále, pak je soužití možné. Nemusíte se zbavovat zvířat, stačí jen přísně dodržovat pravidla hygieny. Jpsi - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZae dobré omezit lapače nečistot, jako jsou koberce, přehozy, závěsy apod. Při nákupu nábytku preferujte nečalouněné, a snadno otíratelné. Nepouštějte zvířecího kamaráda do ložnice nebo dětského pokoje, někdy stačí do postele. Jeho pelíšek udržujte v čistotě. Zvířecího kamaráda koupejte, i když se mu koupel nelíbí. Když vás zvíře olízne, umyjte se. Často perte nejen oblečení ale i povlečení a závěsy a přehozy. Oddělte místo spánku a často větrejte.

Pokud máte alergii na určitý druh zvířete, můžete být citliví i k dalším, můžete být alergičtí na psy, pak je pravděpodobné, že u kočky to může být ještě horší.

Jako nejvhodnější zvířecí kamarádi bez alergické reakce,

kočka - foto: Zuzana Landnerová - FotoZuZaalergii nejčastěji nezpůsobují, jsou plazi, ještěři a želvy. Ale i u hadů, ještěrů, želv a jiných plazů jsou příčinou alergie drobné šupinky kůže, které se snadno dostávají do vzduchu. Stejné platí pro pakobylky a ostatní hmyz. Protože pobývají v odděleném prostoru, v teráriích, jsou i snadněji udržovatelná, jsou na ně slabší reakce a problémy minimální. Většinou nejsou problémy způsobeny alergeny zvířat, ale jsou to roztoči. Nebo to mohou být alergie na zvířata nebo hmyz ke krmení.

 foto: aibo roboticky pes SONYAlergický šok, svědění kůže, otoky a mdloby může vytvořit jed hadů a ještěrů i ne smrtelně jedovatých. Takové alergické reakce jsou častější u lidí s alergií na bodnutí hmyzem.

Zvíře vhodné pro alergiky neexistuje a mezi savci už vůbec ne, jestli to někdo při prodeji zvířat slibuje, je lhář a podvodník a jde o neseriozní jednání. Sice jsou takové pokusy vyšlechtit nealergenní zvíře, ale jsou bez výsledků. Nejblíže výzkumu nealergenního zvířete jsou Japonci s robotickým psem a elektronickou kočkou.

Ale alergici pozor i na rybičky a vodní živočichy,

 foto: roboticka kočka BATTLEPIXalergii může vyvolat i jejich krmivo, třeba sušení roztoči nebo krmiva z červů, dafnií, komářích larev a jiných vodních živočichů.

Alergie na zvířata byly před několika desítkami let spíše vzácností. Se vzrůstajícím množstvím domácích mazlíčků chovaných v bytech se však počet případů enormně zvyšuje, je to až v řádech stovek procent.

V poslední době je alergie na zvířecí kamarády velice rozšířena, alergie jsou způsobeny nesprávnou stravou a způsobem života, naším životním prostředím a dědičnost zde hraje také významnou roli. Geny, které nežádoucí reakce organismu působí, ještě vědci nezmapovali. V Česku trpí alergiemi asi třetina obyvatel, podobně jako ve zbytku Evropy.

Naše vysavače si totiž skvěle poradí s chlupy z našich domácích miláčků. 

foto: Zuzana Landnerova   fotozuza.com