Detail druhu

Šumava

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - Šumava - Knížecí pláně

jako typická lesní oblast středohorského charakteruje dodnes především domovem původní středoevropské lesní zvířeny. Chybí zde pouze větší šelmy medvěd a vlk, vyhubené zde člověkem až v 19. stol. Původně již ve středověku byli vyhubeni velcí kopytníci zubr a los, který je však již opět součástí zvířeny, byť jen v jižní části Šumavy.

Z atraktivních druhůlovy fotoaparátem - Václav Přibáň - rys ostrovid

je dnes nejznámější od 80. let úspěšně reintrodukovaný rys ostrovid. Velké druhy kopytníků, především jelen lesní, jsou za absence ostatních predátorů uměle myslivecky obhospodařovány. Hlavním obsahem péče o zvěř v národním parku je ochrana původních a ohrožených druhů, jejich biotopů a optimalizace početnosti druhů.

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - tetřev hlušec - slepiceCharakteristické pro lesy vyšších poloh Šumavy je však zejména zastoupení ptáků s tzv. boreomontánním rozšířením (tj. druhů žijících v severské tajze a středoevropských horách). Z nich jsou nejznámější např. lesní kuři - tetřev hlušec v horských lesích, tetřívek na rašeliništích a otevřených mokřadech i celoplošně hojnější jeřábek lesní.

Fauna Šumavy je významně ovlivněna velikostí území.

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - Modravský potokTo je důvod, proč je Šumava v podstatě mozaikoulovy fotoaparátem - Václav Přibáň - lesy biotopů. I když výrazně převažují smrkové nebo smíšené lesy a rašeliniště, jsou zde zastoupeny vlhké i suché louky nebo specifické biotopy, jakými jsou karové stěny ledovcových jezer nebo kamenná moře. Diverzita vodních stanovišť je též vysoká, od pramenných stružek po řeku Vltavu, od rašelinných tůněk po Lipenskou vodní nádrž.

Druhým faktorem s příznivým vlivem na živočišstvo Šumavy je prolínání výskytu druhů patřících různým geografickým oblastem. Samozřejmě převažují středoevropské druhy, ale významně jsou zastoupeny glaciální severské relikty, druhy náležící alpské oblasti a zasahují sem též okrajově druhy karpatské soustavy.

Významnou součást Šumavy představuje fauna horských smrkových lesů.

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - Potok RokytaTypickými druhy pro tato stanoviště jsou tetřev hlušec, datlík tříprstý, sýc rousný nebo kos horský. Na prosvětlených okrajích létají horské druhy motýlů, z nichž nejtypičtější je okáč rudopásný. lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - ŠumavaPod kůrou stromů nebo padlými kmeny žije boreoalpinní plž vrásenka pomezní.

Bohatší faunu hostí smíšené lesy buku, jedle a smrku, často s příměsí jilmu nebo klenu. Takové lesy jsou domovem rysa ostrovida nebo netopýra velkouchého, v bucích hnízdí puštík bělavý a strakapoud bělohřbetý. Poměrně dobře prozkoumána je fauna brouků. Z typických i nápadných druhů je možno jmenovat střevlíka Carabus irregularis, kovaříka Danosoma fasciata nebo roháčka bukového. Velmi významnou složkou smíšených lesů jsou měkkýši. Vyskytuje se zde celá řada vzácných druhů jako např. alpská chlupatka bezzubá, karpatská vřetenatka nadmutá nebo borealpinní vrkoč Vertigo ronnebyensis.

Velmi typickými biotopy jsou horská a údolní rašeliniště.

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - ŠumavaTyto biotopy nehostí žádné typické druhy obratlovců, volnější vazbu na ně mají např. myšivka horská, tetřívek obecný nebo bekasína otavní. Mnohem významnější je fauna bezobratlých, mezi kterými je velké množství tyrfobiontů a tyrfofilů. V rašelinných jezírcích žijí vzácné druhy znakoplavek (Notonecta reuteri, N. lutea),lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - jepice larvy vážek (šídlo rašelinné, lesklice horská) nebo potápníci Ilybius crassus a Agabus wasastjernae. Ze suchozemských bezobratlých jsou typičtí střevlík Menetriésův, mandelinka Chrysomela lapponica, nosatec Coeliotes nigritarsis a velké množství pavouků (slíďák Pardosa sphagnicola, zápředník Clubiona norvegica a další). Také mezi motýly je velké množství druhů vázaných na rašeliniště. Z denních je to žluťásek borůvkový, perleťovec mokřadní nebo modrásek stříbrooký, z nočních např. můra Xestia rhaetica nebo píďalka klikvová.

Významné nelesní stanoviště je druhotné bezlesí.lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - Potok Rokyta

Tyto ekosystémy vznikly převážně po zbourání dřívějších osad, nyní se nacházejí v různých stádiích sukcese. Jedná se zejména o velmi významná hnízdiště ptáků, jako jsou chřástal polní, tetřívek obecný, hýl rudý nebo slavík modráček středoevropský. Typickými druhy bezobratlých jsou například kobylka hnědá, okáč rosičkový, majky rodu Meloe, svižníci rodu Cicindela nebo střevlík Amara nigricornis.

Zcela specifickým stanovištěm jsou balvanité sutě a kamenná moře.

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - volavka bíláPřestože většina živočichů žijících na těchto stanovištích jdou druhy okolní přírody, vyskytují se zde velmi specifičtí obyvatelé, zejména mezi bezobratlými. Velmi charakteristickými obyvateli jsou pavouci (např. Bathyphantes simillimus nebo Porrhomma egeria), mnohonožka Leptoiulus montivagus nebo střevlík Pterostichus negligens. Z obratlovců se zde pravidelně vyskytují plch velký a plch zahradní.

Velmi typickými a neobvyklými stanovišti jsou ledovcová jezera a jejich kary.

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - rosnička zelenáJezera samotná jsou druhově poměrně chudá, ovšem i zde se objevují velmi typické druhy, jako jsou perloočka Ceriodaphnia quadrangula, jepice Leptophlebia propinqua nebo klešťanka Glaenocorisa propinqua. V karech žije mj. endemický střevlík Šumavy Oreonebria castanea sumavica a hnízdí zde sokol stěhovavý.

Stojaté vody na Šumavě zahrnují jak rašelinná jezírka,

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - kormorán velkýo kterých byla řeč výše, tak různé drobné tůňky a rybníky až po přehradní nádrže Nýrsko a Lipno. Menší nádrže obývá více druhů obojživelníků, čolek horský a obecný, ropucha obecná, skokan hnědý, ale též rosnička zelená nebo kuňka obecná a žlutobřichá. lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - skokan zelenýPro velké nádrže je zase charakteristický výskyt mnoha druhů ptáků, kteří se zde zastavují během tahu, popř. se sem vzácně zatoulají. Jsou to mimo jiné volavka bílá, racek stříbřitý, kajka mořská, orel mořský, hohol severní, kormorán velký a mnoho druhů bahňáků. Novodobým průzkumem Lipna byl zjištěn výskyt mnoha druhů vzácnějších měkkýšů, jakými jsou lištovka lesklá, velevrub nadmutý nebo velevrub malířský.

Podobně bohatá a pestrá je fauna tekoucích vod a jejich břehů.

lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - vydra říčníZe savců zde pravidelně žijí vydra říční a rejsek horský, z ptáků skorec vodní, ledňáček říční, konipas horský. Dominantními rybami potoků Šumavy jsou pstruh potoční, vranka obecná a střevle potoční, na některých místech je stále poměrně hojná mihule potoční. Z bezobratlých živočichů patří k typickým obyvatelům čistých úseků tekoucích vod perlorodka říční nebo rak říční. Vyvíjí se zde veliké množství vodního hmyzu (jepice, pošvatky, chrostíci), z nichž mnohé patří boreoalpinní či alpsko-šumavské druhy. Stejně bohatá je i fauna břehů, kde žijí např. střevlíci Bembidion ascendens, Epaphius rivuralis nebo mrchožrout Pteroloma forsstroemii.lovy fotoaparátem - Václav Přibáň - Modravský potok

Velmi specifičtí obyvatelé Šumavy se nacházejí v mnoha skupinách bezobratlých. Není v lidských silách vybrat některé zajímavé druhy, ale mezi dvojkřídlými, blanokřídlými, brouky, plošticemi, křísy nebo mšicemi je mnoho nesmírně vzácných druhů potvrzujících jedinečnost Šumavy. Několik druhů bylo v posledních letech právě ze Šumavy popsáno jako nových pro vědu.

foto: Václav Přibáň  Zdroj: Správa NP a CHKO Šumava  npsumava.cz