Detail druhu

Islandský pony

islandský pony - foto - Zuzana Čapčuchová - fotouza.com

Původ a Historie

Drsný Island se stal domovem koní po roce 871 n.l., kdy se na tento ostrov přemístili norští vystěhovalci, kteří na svých lodích přivezli norské poníky a fjordlingy. Postupně se na ostrov dostávali koně ze Skotska, Irska a z ostrova Man. Byli to koně ve směs severského typu spíše malého vzrůstu. Jejich postupným křížením vznikl islandský kůň. Od roku 930 byl dovoz cizích koní na ostrov zakázán, aby zachovali čistou formu islandských koní.
Podle rozměrů je to pony,ale Islanďané ho označují jako koně.

Charakteristika

islandský pony - foto - Zuzana Čapčuchová - fotouza.comCharakteristický znak je vytrvalost
Kohoutková výška 125cm až 135cm,může být i větší. Má dost velkou hrubou hlavu, která má silné žuchvy. Tělo je krátké zavalité, nohy jsou silné, mají krátké holeně a vynikající kopyta. Velmi hluboká hruď má v obvodu přes 150cm. Kštice, hříva a ocas jsou bohaté a husté, srst je tvrdá, v zimě velmi huňatá s mimořádně hustou teplou podsadou. Asi polovina islandských koní se chová po celý rok volně, v zimě se přikrmují i rybami. Jsou velice otužilí, mají vynikající orientační smysl, skvělý zrak a jistý pohyb v terénu.

Zbarvení

 jsou různé, původní byla plavá i šedá.

Využití

islandský pony - foto - Zuzana Čapčuchová - fotouza.comJsou proslulí svým mimochodem, zejména rychlým ,,toltem,,,který je využíván při závodech. Všestranný, vhodný ke každé práci, ale je chován i pro maso. Dnes se uplatňuje ve sportu, zejména v dostizích. Proto je věnována veliká pozornost jeho chodům. Je vhodný i k drezůře, terénnímu ježdění i k turistickým jízdám. Zřídka se vyváží.

Povaha

Jsou velice otužilí, mají vynikající orientační smysl, skvělý zrak a jistý pohyb v terénu.

text: Kristýna Rýglová foto: fotozuza.com